В Русия е открита първата мащабна ретроспективна изложба на знаменитата мексиканска художничка Фрида Кало, съобщи ria.ru.

„Изложбата, организирана от „Музей Фаберже в Санкт Петербург”, потвърждава още веднъж, че изкуството съществува извън времето и за него няма граници – национални, религиозни и държавни. Посетителите могат да влязат в контакт с невероятната култура на Мексико и да се насладят на произведенията на Фрида Кало”, заяви Сергей Ниришкин, председател на Държавната дума на Руската федерация и председател на съвета на настоятелите на „Музей Фаберже”.

В изложбата „Фрида Кало. Живопис и рисунки от колекциите на Мексико" са включени почти всички нейните творби, които могат да бъдат показани извън родината й. Експонатите са предоставени от музея „Долорес Олмедо”, галерия „Арвил” и от частната колекция на Хуан Ривера, внук на Диего Ривера.

ФРИДА КАЛО (1907 – 1954) е мексиканска художничка, представителка на така нареченото „наивно изкуство“, известна с непокорния си дух и неконвенционалния си стил както в изкуството, така и в личния си живот. Съпруга е на известния мексикански стенописец Диего Ривера. Кало е автор на 143 картини, 55 от които са автопортрети. Драматичната й съдба е обект на огромен интерес. През 2002 г. по живота ѝ е направен филм със Салма Хайек в главната роля. Миналата година на български излезе книгата на Ф. Г. Хагенбек „Свещена билка. Тайният бележник на Фрида Кало”.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.