Националният природонаучен музей в София и Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ) организират работилницата за научна илюстрация на 14 и 15 юни, съобщават организаторите.  

Тя ще се проведе в Националния природонаучен музей при БАН.

В рамките на работилницата участниците ще се запознаят с потаен и малко познат бозайник – пъстрия пор (Vormela peregusna). Организаторите разказват, че окраската на козината на този дребен хищник от семейство Порови е уникална и лесно се отличава от другите представители на вида по светлата жълтеникаво-кафява основа, с тъмни шоколадови петна и тъмна лента през очите. Ушите му са големи, широки, с бял край, а опашката е дълга и пухкава.

„Заедно с Георги Пчеларов ще тренираме уменията си в изобразяване на космената покривка на бозайниците. За модел ще ползваме препарирани екземпляри от научната колекция на Националния природонаучен музей при БАН. Видът пъстър пор (Vormela peregusna) е включен в Червената книга на България в категорията „уязвим“, казват от Националния природонаучен музей.

Организаторите уточняват, че заниманията са подходящи за възраст над 16 години. 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...