Художникът Веселин Начев показва нова изложба в столичната галерия „Стубел“. Експозицията „10 филма от ХХ век“, чийто куратор е Филип Зидаров, ще бъде представена от днес, 20 май, до 7 юни, съобщават организаторите.

Това е петата изложба на Начев в галерията.

 „В поредната си самостоятелна изложба художникът разкрива своя пиетет към седмото изкуство. Творбите, създадени през последната година, ни припомнят знакови ленти на Микеланджело Антониони, Лукино Висконти, братя Тавиани, Мартин Скорсезе... Припомняне съкровено, не-разказно, а припознато, уловило състояние и атмосфера“, казват организаторите. 

„Харесвам киното – особено онова от миналото, което е оставило много по-дълбоки следи у мен отколкото повечето филми днес. Не съм търсил връзка между филмите. Подборът е заради възможността да открия визуален еквивалент на емоциите, породени от тях. Целта ми не е опит да преразкажа сюжета или да пресъздам кадри от филм, а да предам усещането и спомена за него“, отбелязва авторът.

ВЕСЕЛИН НАЧЕВ е роден през 1958 г. в Бургас. Завършва живопис в Художествената академия през 1985 г. при проф. Иван Кирков, за когото и днес говори с благодарност. Наученото в „школата Кирков“, съчетано с богатството на идеи, търсещия дух и упоритостта може да се види във всяка една изява на Веселин Начев. В неговите повече от 30 самостоятелни изложби в България, Германия, Швейцария и Русия, сред които участия в Националните есенни изложби в Пловдив (2006, 2020), в софийските галерии „Арт 36“, „Стубел“ и „Арте“, а във Варна в „Галерия 8“, Art Meeting, Градската художествена галерия и галерия-музей „Георги Велчев“. В многобройните му – над 25 участия – в колективни изложби в България, Грузия, САЩ, Холандия, Франция, Италия, Финландия.

Веселин Начев е носител на редица отличия. Морската ни столица, в която от години художникът живее и работи, го удостоява през 1996 г. с Наградата на Варна за принос в изобразителното изкуство. През 2016 г. неговите „Посоки“ му носят Националната награда за живопис на „Алианц“ - България. Три години по-късно (2019) художникът е удостоен с престижната Национална награда за живопис „Захарий Зограф”.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...