С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създаването на културната институция. Това съобщи Стойо Тинков, експерт връзки с обществеността на театъра. 

„Празникът ще бъде ознаменуван от премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Филмът е специално създаден от част от екипа на театъра по повод на достолепната годишнина. През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово стана ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да започва от 1929 година. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от  създаването на театъра (10 октомври, 1945 година е създаден като държавен театър), а през 2024 година да отбелязваме 95-годишнина на театралната институция“, посочва Тинков. 

Режисурата и монтажът на филма са дело на Владислав Андонов, който създава и визуалната идентичност на театъра през последните години. Той щрихира важни моменти от самото зараждане на първите театрални дейности в Габрово преди и около Освобождението. Проследява създаването на Общинския театър в Габрово и превръщането му в Народен театър. Филмът преминава през важни точки от богатия живот на драматичния театър от 1945 до ден днешен. В лентата със свои разкази за театралния живот от 70-те години и по-късно участват актьорите Илия Костадинов, Мила Кацарова, Светослав Славчев, както и дългогодишната директорка на театъра и режисьор - Невена Митева, посочват от културната институция. 

Партньори в създаването на филма са държавният архив и историческият музей в Габрово. Освен предоставените сведения, техни представители обрисуват с думи историческите факти, свързани с театралното дело. Съдействие и подкрепа в предоставянето на документи и снимки оказват и Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ и Национален музей на образованието. По време на официалната церемония актрисата и певица Виолина Доцева ще изпълни от своите авторски песни. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.