Александрина Михайлова, която е възпитаничка на школата на Райна Кабаиванска и шуменската вокална педагожка Недка Телбизова, спечели място в академията на Миланската скала.

Младата певица, родена в Нови пазар, се е преборила в три тура с 430 кандидати за място в престижния оперен театър "Ла Скала" в Милано. Елитното жури, оглавявано от директора на оперния театър Доминик Мейер, е избрало десет млади дарования, които да се обучават с пълна стипендия в Академия "Ла Скала" в следващите 2 години.

Същия конкурс през 1960 година печели и самата Райна Кабаиванска. Именно от "Ла Скала" започва нейната дълга и блестяща световна кариера.

Първата среща на Александрина с Райна Кабаиванска е през 2016 г. Тогава осемнадесетгодишната ученичка от Шумен пристига в столицата на прослушване за XVI Международен майсторски клас на маестра Кабаиванска, организиран от Нов български университет. Кураж за тази стъпка й вдъхват вокалната педагожка от родния град Недка Телбизова и пианистката Вивиана Груданска.

От 2017 до 2021 г., освен участие в майсторските класове в НБУ, младото сопрано учи целогодишно с Райна Кабаиванска в Музикален институт „Веки – Тонели“ в Модена.

Успоредно с обучението си в Италия, Александрина печели награди от конкурсите „Гена Димитрова“ (Плевен) и Premio Etta e Paolo Limiti (Милано). Дебютира в зала „България“ в концерта „Тенорите на Райна Кабаиванска“, във Филхармоничния театър на Верона с концертно изпълнение на „Бохеми“ и в Театър "Лучано Павароти" в Модена в концерт, посветен на великия тенор.

Последната изява на Александрина Михайлова на шуменска сценае била на благотворителния коледен концерт на Симфониета Шумен през декември 2020 г.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.