АНОТАЦИЯ

"Българският ум. Непрочетеният Тончо Жечев" не е монография, а размишления върху написаното от Тончо Жечев. Тук са представени не толкова изследвания, колкото вариации върху теми и сюжети от големия мислител. Той все още не е прочетен внимателно и цялостно и поради това значението му е недооценено, а приносът му не е показан в цялата му големина и стойност. Тази книга се стреми да постигне една изключително амбициозна цел - да покаже как големия ни мислител продължава да живее и влияе върху днешното литературознание и философия със своите идеи, провокиращи нови размишления.

Тончо Жечев е хуманитарист и литературен критик, роден на 6 юли 1929 г.  Остава дълбока следа в националната култура на България. Страстен тълкувател е на българското духовно наследство и на българската същност. Бил е директор на Института за литература при Българска академия на науките, като става член-кореспондент на академията. През август 1985 г. изнася лекция с почетната покана на Нобеловия симпозиум. През 90-те години е главен редактор на списание „Летописи“

 „Българският Великден или страстите български“ (1975) е неговият фундаменталният труд. В него той „изследва Цариградския кръг и ролята му в борбите за църковна независимост като важен етап в Българското възраждане. В последвалите полемики и разисквания около монографията авторът пише редица статии, чрез които обосновава тезата си, че борбите за църковна независимост са важна и неотделима част от целокупния български литературен и културно-исторически процес от Възраждането до съвременността.“

 

ПАНКО АНЧЕВ е роден  през 1946 г. във Варна. Завършил е българска филология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Дълги години е работил в книгоиздателство „Георги Бакалов” – Варна като редактор, завеждащ редакция, главен редактор и директор. В момента е отговорен редактор на списанието за литература и изкуство „Простори”. Автор е на десет книги, между които „Философия на литературната история”, „Разумът в българската история”, „Малкият народ”, „Друг начин на мислене”, „Руският разум”. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 89 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията