Ново издание на „Серенгети не трябва да загине“ е вече в книжарниците. Книгата на Бернхард Гжимек и синът му Михаел е издадена от „Вакон“ и „Нешънъл Джиографик“. Първото българско издание е от 1967 г. 

„Серенгети не трябва да загине“ е германски документален филм от 1959 г. Посветен е на националния парк „Серенгети“ в Танзания. Сценарист и режисьор е Бернхард Гжимек. По време на снимките Михаел Гжимек - неговият син, започва да подготвя книжното издание. Той загива при самолетна катастрофа, а баща му довършва книгата. Тя се превръща в световен бестселър – преведена е на 20 езика.  Филмът пък е удостоен с „Оскар” през 1960 г.

На езика на племето масаи „серенгети“ означава „безкрайни равнини“, ала в средата на миналия век британските власти настояват територията на едноименния парк да бъде намалена с фаталната една трета. „Серенгети“ е сред последните девствени райони в Африка и предлага убежище на стотици хиляди животни, над които надвисва заплахата да се скитат прокудени от дома си. 

Водени от безмерна любов към дивата природа и нейните животински обитатели, проф. д-р Бернхард Гжимек и синът му Михаел рискуват всичко и поемат към Черния континент с надеждата да предотвратят стесняването на границите и да съхранят биологичното разнообразие на парка. Кръжейки със самолет над тревистите простори и златистите савани на „Серенгети“, баща и син Гжимек проследяват ежегодната миграция на едрите бозайници, за да очертаят територията, необходима за пълноценното им съществуване. В продължение на две години двамата осъществяват първото обширно проучване върху екосистемата на парка. Защитниците на „Серенгети“ срещат много разочaрования по пътя си и неведнъж се питат дали жертвата им наистина си струва, но отговорът, който винаги изплува в сърцата им, е един: „Серенгети не трябва да загине“.

Зоологът проф. д-р Бернхард Гжимек е дългогодишен директор на Франкфуртския зоопарк и един от най-бележитите природозащитници в историята. Заедно със сина си Михаел, също отдаден зоолог, Бернхард заснема документалния филм „Няма място за дивите животни“ (1956) в Конго, а успехът на лентата им осигурява необходимите средства за съдбовното пътуване до Националния парк „Серенгети“.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...