Преди дни издателство „Мармот“ издаде новата си детска книжка „Вяра на баба Вера“ с подкрепата на Министерството на културата. Както личи от заглавието, това е мила история за баба и внучка, която ще се хареса на децата и ще развълнува възрастните, които биха им я прочели. 

Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

 

Книгата е подходяща за деца над 3 години. Тя разказва задушевно за всекидневното обшуване между баба и нейната внучка, която живее наблизо. Те закусват, играят, вършат всекидневни неща, забавляват се и се обичат. Баба Вера дарява на своята внучка грижа и любов, а накрая й дава малка вълшебна фигурка, която ще я замества, когато са разделени. 

Вяра Георгиева пише дебютната си книга, вдъхновена от лични спомени и емоции в период на големи промени в живота си, казват от издателството. След като работи дълги години в корпоративна среда в сферата на човешките ресурси, авторката прави рязък завой. Сега тя работи с деца – психолог е, както и сертифициран Монтесори и психомоторен специалист. Тя е създател и на бранда Tabula Rasa, който предлага занимателни и развиващи продукти за бебета и деца.

„Историята във „Вяра на баба Вера“ разказва за дните на баба и внуче, но тя е също история за малките неща в живота, за важната ни роля на родители, за магията на детството. Мечтая си един ден в бъдеще моите две момчета да имат такива спомени от детството си“, казва Вяра Георгиева. 

 

Габриела Петкова е майка на две деца, завършила е магистратура „Живопис“ в НХА през 2016 г. Работата й по книгата „Вяра на баба Вера“ я връща към годините, прекарани с нейните баби, и събужда любимите й спомени с тях. Художничката печели конкурса за илюстратори на издателство “Мармот” в жестока конкуренция с близо 200 кандидати. 

 

 

 

“Благодарение на конкурса, който тече на страницата на издателството, книгата получава обратна връзка от десетки читатели, а много от кандидатите споделят, че така са се потопили в историята, че нямат търпение да я видят издадена”, казват от издателството. 

Психолози дават висока оценка на изданието. Според Мария Йонова, детски писател и психолог, “читателят може да усети взаимната наслада от ритуалите и труда, които баба и внучка извършват заедно, а различните всекидневни ситуации са обагрени с цветовете на обичта и носят смисъла на пълноценното общуване между възрастен и дете“.

Психологът Ели Мантовска казва, че историята на малката Вяра и баба Вера сгрява сърцата на малки и големи с онази топлота, която ни свързва с нишката на човечността: “Като филийка със сладко, която ни пренася магически в детството.“

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.