Фестивал на нехудожествената литература ще се проведе за първи път в рамките на книжното изложение "Алея на книгата", съобщиха организаторите на инициативата Асоциация "Българска книга". Той ще е под надслов "Наука, изкуство и култура" и ще се състои на 14 и 15 септември.

Ще бъдат представени творби в категориите "История", "Изкуствознание", "Културен туризъм", "Себепознание" и "Етнология".

Пилотното издание на фестивала е част от богатата културна програма на най-голямото пътуващо книжно изложение на открито, което от 9 до 15 септември ще събере над 140 издателства от цяла България в София. "Алея на книгата" ще бъде разположена на пешеходния участък на бул. "Витоша" и в парка пред Националния дворец на културата, като всеки ден ще работи от 10 до 20 часа, а в неделя - до 19 часа.

"През седмицата на "Алея на книгата" посетителите ще имат възможността да се потопят в света на литературата с над 70 събития, включващи премиери на книги, срещи с поети, писатели и преводачи, както и игри и работилници за деца", отбелязват от Асоциация "Българска книга"

Книжното изложение "Алея на книгата" се осъществява с подкрепата на Столичната община, Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, БТА и "ЕкоПак България" АД и е част от Културния календар на Столичната община 2024 г. и програма "София празнува 17 септември".

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.