35-годишната Имболо Мбуе - емигрантка от Камерун, която живее от 10 години в Ню Йорк, спечели престижната награда ПЕН/Фокнър за художествена литература с дебютния си роман “Behold the Dreamers”, съобщи "Washington Post". Конкуренцията беше между 500 романа, издадени в САЩ през 2016 г. 

В него се разказват мъките на камерунка в опитите й да стане гражданин на САЩ. Издател е Random House. Историята има силен автобиографичен елемент, но в нея са преплетени съдбите и на много други емигранти от Африка, които се опитват да се установят в Съединените щати. 

Писателката ще получи чек за 15 хил. долара. Останалите четирима финалисти, сред които е Гарт Грийнуел, ще получат по 5 хил. долара. Церемонията по награждаването ще е на 6 май в Шекспировата библиотека във Вашингтон.  

Наградата ПЕН/Фокнър се дава от 36 години насам и е символ на независимостта. Журито се състои от трима души и се сменя всяка година. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...