Поетесата Аксиния Михайлова е носителят на наградата "Орфеев венец", която се дава за постижения в съвременната поезия, съобщи издателството "Жанет 45". Призът се присъжда всяка година в рамките на фестивала "Пловдив чете", който се откри вчера в Античния театър.

"Благословени сте, че живеете в такъв град. Вълнувам се. Тук с мен на Античния театър са всички забележителни поети - носители на "Орфеев венец". Те са камъните по трибуните, колоните. Те са амфитеатърът на българската поезия. Вълнувам се, че и аз съм едно малко блокче в този амфитеатър. Венецът обикновено е окичвал главите на мъже, но "Орфеев венец" прави това чудо да е и на женска глава. Тази награда не е за мен, тя е за моите книги", каза Аксиния Михайлова.

Другата престижна награда - "Златна четка", получи Милена Вълнарова. Тя се дава за най-добро художествено оформление на книга.

ХХ издание на "Пловдив чете" продължава до 19 юни с наситена програма от литературни срещи с писатели, преводачи, четения, премиери на книги, дискусии, изложби, концерти. 44 са участниците в пловдивската "Алея на книгата", която е разположена на площад "Централен", организирана от асоциацията "Българска книга". Литературният фестивал "Пловдив чете" се осъществява с подкрепата на общината и е част от Културния календар на града.

 

Цялата програма на "Пловдив чете" може да откриете тук

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…