125 години от рождението на Гео Милев отбелязва Столичната библиотека с документалната изложба „Човека преди всичко”. Експозицията включва факсимилета на снимки и документи, свързани с житейската и творческа биография на поета, негови автопортрети, както и нови издания с негови произведения и книги, посветени на живота и творчеството му. Тя е разположена в Мраморното фоайе на партера на библиотеката.

В изложбата са представени първите издания на двете приживе издадени стихосбирки на поета – „Жестокият пръстен" (1920) и „Иконите спят"(1922) , първото самостоятелно издание на поемата „Септемврий" под редакцията на Марко Марчевски, книги на наши и чужди писатели, издадени от издателство „Везни", повечето в превод на Гео Милев. Изложени са и броевете на списание „Славейче" 1906 г., където са поместени първите публикации на малкия Георги Милев Касабов (Гео Милев) рисунките „Как се рисува" и стихотворението „Зима", както и кн.7/8 1924 г. на сп. „Пламък", където за първи път е отпечатана поемата „Септември",течението на сп. „Везни" (1919-1922).

Оригиналният подпис на Гео Милев е в преведената от него книга на Ернст Толер „Маса човек".В изложбата е включен и том от избраните произведения на поета (1940), със съставител Мила Гео Милева,подарена на Камен Зидаров с неин автограф.

Представени са и книги от колекциите на Камен Зидаров, Ангел Тодоров, Васил Пундев, Йордан Вълчев.В документалната изложба са включени факсимилета на снимки и документи, свързани с житейската и творческа биография на поета.

По-рано този месец Българската народна банка пусна възпоменателна монета за годишнината от рождението на Гео Милев. Монетата от 2 лева е медна и е част от серията "Български творци".

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин