Британската писателка Антония Сюзън Байът, автор на отличения с награда "Букър" роман "Обладаване", е починала на 87 години, съобщи БТА, цитирайки Асошиейтед прес. Клара Фармър, издателка на Антония Сюзън Байът от издателство Chatto & Windus, казава, че книгите на писателката, преведени на 38 езика, са "най-чудните кутии за бижута, пълни с истории и идеи".

Антония Сюзън Байът е една от най-известните британски писателки, ценена заради начина, по който смесва реалистичното и фантастичното. Автор е на романи, най-често с исторически сюжет, на разкази, приказки и стихове. Критиците сочат за нейни литературни учители Айрис Мърдок, Хенри Джеймс и Емили Дикинсън. Байът е отличена с ред награди, включително "Букър" - най-престижната литературна награда в англоезичния свят, за романа "Обладаване" (1990), издаден на български през 2015 г.  През 2002 г. е заснет филм по романа с участието на Гуинет Полтроу и Арън Екхарт. Байът е носител на Ордена на Британската империя.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„По-добре да се задоволявате с малко, отколкото да имате злато и студено сърце!“

Вилхелм Хауф, германски писател, роден на 29 ноември преди 221 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие