„Безплодността на полицейските мерки разкрива некадърността на правителството — пресичането на последствията води до укрепване на причините.”

„Има нещо дълбоко нечестно в това, че предметите на хората живеят по-дълго от тях самите.”

„Само глупаците смятат, че машината не е способна да победи човека в интелектуално сражение.”

„Това е то политиката. Не е важно дали говориш истината, важното е колкото може повече хора да се съгласят да приемат думите ти за истина. Хората не се интересуват от истината…”

„Честността е нещо като ума на красива жена: не е лошо, но не я обичаме заради това…”

„Разумът е нужен, за да се обясни откритието, за да го направиш разбираемо за околните, и най-вече за себе си. Самото откритие няма никакво отношение към разума.”

„Да се бориш със злото — видите ли — е все едно да се бориш с дървеници: противно, лесно и абсолютно безполезно.”

„За тоталитарните държави е полезно да губят войни — веднага започват да се поправят.”

„Няма ясна граница между търпимост и равнодушие — търпимостта на практика е равнодушие в девет от десет случая…”

„Животът е болест на материята, а мисленето - болест на живота.”

„Вълчицата казва на своите вълчета: „Хапете като мен“, и това е достатъчно, и зайката учи своите зайчета: „Офейквайте като мен“, и това също е достатъчно, но човек учи детето си: „Мисли като мен“, а това вече е престъпление…”

„Помислете, опитайте се да помислите какво можете да дадете на децата. Вгледайте се в себе си. Вие сте ги родили на този свят и ги осакатявате по свой образ и подобие.”

„Щом сгрешим, необходимостта ни хваща за гърлото и ние почваме да плачем и да се жалваме колко жестока и ужасна е тя, а тя просто е такава, каквато е — глупавите и слепите сме ние.”

 

БОРИС СТРУГАЦКИ – руски писател-фантаст, роден на 15 април 1933 г. Години наред работи съвместно с брат си Аркадий. За самостоятелните си творби използва псевдонима С. Витицкий. На български са преведени романите му „Безсилните на този свят”, „Търсене на целта или двадесет и седмата теорема на етиката”, както и голяма част от съвместните му творби с Аркадий. Учредител е на наградата „Бронзовая улитка“. Много от творби на братя Стругацки са филмирани – класическата лента „Сталкер” на Тарковски е по повестта им „Пикник край пътя”. Умира на 19 ноември 2012 г.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.