Сейда Нурч, "ДОЙЧЕ ВЕЛЕ"

Още приживе й се приписват качества, които я правят уникална и я издигат на пиедистал. Тя умира на 36 години - много обстоятелства около смъртта й остават неизяснени. Мерилин Монро се превръща в легенда.

Норма Джийн Бейкър, каквото е истинското й име, е едно срамежливо и послушно момиче. Родена през 1926 година в Лос Анджелис. Израства без родители в приемни семейства и детски дом. И се издига като актриса - блондинката Мерилин Монро става звезда на небосклона на Холивуд и секс-символ на 20-и век.

Зад фасада на блясъка и сексапила

Мнозина са се опитвали да проникнат зад фасадата на блясъка и сексапила - да се докоснат до непознатия духовен свят на богинята. Коя е тази жена с вътрешно излъчване, която за мнозина олицетворява Пепеляшка на 20-и век? Изглежда е необходимо тези въпроси да бъдат поставени. Смята се, че Мерилин Монро страдала от това, че са я възприемали единствено като глуповата сексапилна блондинка. Това обаче е Америка през 1940-те и 1950-те години. Сексуалността и интелигентността се изключват взаимно и филмовата индустрия още повече, отколкото сега, свежда жената до физическата й красота. Хиляди книги и документи се занимават с "Феномена Мерилин". И до днес колеги и приятели биват интервюирани и разказват за "Монро". Постоянно излизат журналистически разследвания за нейната смърт, които правят връзки с клана Кенеди и поставят под съмнение версията, че се е самоубила.

Личността Монро

Целта на тези алтернативни интерпретации е да осветли многостранната личност на Мерилин Монро зад бляскавата фасадата. И посмъртно да й отдадат справедливост. Женски сайтове категорично отхвърлят имиджа за блондинката, която обиколила леглата на холивудските режисьори. Те виждат в нея символ на еманципацията и цитират нейни изявления като следното: "На жените, които се стремят към равнопоставеност с мъжете, им липсва достатъчно амбиция". Мерилин Монро - жената вамп?

Жените съзират в Монро и пресметливата кариеристка. Казват, че се развела с първия си съпруг Джим Дохърти след четиригодишен брак, само защото иначе нямало да получи никакви роли. Според тях режисьорите предпочитали само неомъжени жени. Някои подчертават, че по-късно Мерилин Монро създава собствена филмова компания Мarilyn Monroe Productions Inc. Други пък й приписват включително писателски талант. Казват, че била политически ангажирана и се застъпвала за равноправието на тъмнокожите. Била против сенатор МакКарти и шефа на ЦРУ Едгар Хувър.

Опит за представяне на личността Мерилин Монро е специалната изложба "Мерилин Монро. Непознатата" в музея Шпайер. Един халат от сатен, една износена и мръсна пантофка с токче и една кутийка с изкуствени мигли. Това са три от общо 400-те експоната, които могат да се видят в изложбата. Те са лична собственост на Мерилин Монро и са част от личната колекция на Тед Щампфер. Изложбата си е поставила за цел да надникне в "непозната лична сфера" на Мерилин Монро. Посетителите трябва да се "потопят в света на Монро". В изложбата могат да се видят и други нейни дрехи, аксесоари и снимки. Това е най-голямата досега колекция от този род.

"Митът няма нищо общо с нея"

Когато колеги актьори като Джейн Фонда или Тони Къртис говорят за Мерилин Монро, те споделят впечатления за времето, в което е живяла и творила. Така например Джейн Фонда споделя в едно токшоу, че Мерилин Монро е била млада жена, обсебена от страхове. С днешните методи на терапия сигурно е могло да ѝ се помогне, смята тя.

Колегата на Монро от филма "Някои го предпочитат горещо" - Тони Къртис, заяви в шоуто на Лари Кинг, че митът, който другите са създали около Мерилин, няма нищо общо с нея. Тя е била много чувствителна. Освен това е била физически и душевно болна. Навремето сексът, както и днес, е бил единственият път за постигане на нещо.

В крайна сметка в ослепителната фигура на Мерилин Монро се преплитат всички различни интерпретации и проекции. Тя обаче си остава недостижима. Остава завинаги един мит.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...