ЙОАХИМ КЮРТЕН, DW

Между сексапила и актьорското майсторство

Само истинските фенове на Мерилин Монро знаят всичко това за нея

Икона, секссимвол, легенда: днес Мерилин Монро щеше да навърши 95 години. Тя е много повече от сексапилната блондинка, за която се говори, че е била любовница на Джон Ф. Кенеди. Но не всички го знаят.

 

Символ на автентичността

В книгата са събрани оценките на известни личности, които говорят за феномена Мерилин Монро. Нейният последен съпруг, драматургът Артър Милър (на снимката), казва: "Така и не разбрах как Мерилин се превърна в символ на автентичността. Може би обяснението е в това, че само с поглед тя караше мъжете да са готови на изневяра, а жените - да се пръскат от завист."

 

Пуританска Америка

"Въпреки промените от 1960-те години, въпреки сексуалната революция и феминизма, в своята дълбока същност Америка си остава една пуританска култура, която се чувства застрашена от силата на секса и която сочи с пръст всекиго, който преминава границите." (Барбара Зихтерман)

 

Силата на харизмата

Писателят Труман Капоти е бил един от най-близките приятели на актрисата. Той пише следното за нея: "Тя притежава това сигурно присъствие, това вътрешно излъчване и тази изведнъж изригваща интелигентност, които на сцената остават невидими."

 

Власт и влияние

Макар и по-късно Монро успява да разкъса оковите на Холивуд: "Дълго време осмивана в бранша, тя успява да подчини филмовата индустрия. Сценаристи и режисьори започват да се съобразяват с нея и да търсят съгласието ѝ. Защо ли? Защото фабриката за мечти просто не успя да произведе нова блондинка, която да заеме нейното място." (Джойс Каръл Оутс)

 

Цената на успеха

"Мерилин е продукт на 1940-те и 1950-те години. Тя беше доказателството за това, че в американската психика сексуалността и сериозното просто не могат да съществуват паралелно, че те са дори противоположности и взаимноизключващи се понятия. Накрая Мерилин Монро все пак се предаде и отново се снима във филм гола в един басейн." (Артър Милър)

 

Ранна смърт

"Имам усещането, че в тази професия тя няма да доживее до старини. Знам, че звучи абсурдно, но просто е така. Опасявам се, че тя ще умре млада. Същевременно се надявам, даже се моля да живее достатъчно дълго, за да може този уникален талант, затворен в нея като дух в бутилка, най-сетне да излезе навън." (Труман Капоти, 1955, седем години преди смъртта на Мерилин Монро)

 

Много повече от секссимвол

Близките ѝ приятели и истинските ѝ фенове знаят, че Мерилин Монро е много повече от "блондинката на Холивуд", смятана за любовница на Джон Ф. Кенеди. Тя се е застъпвала за различните - така например е помогнала на Ела Фицджералд за изява в клуб, в който не са посрещали тъмнокожи изпълнители. Обичала е поезията и литературата. И е отстоявала своето.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...