Документален филм за кинематографиста Рангел Вълчанов (1928 - 2013) ще бъде показан на 12 октомври от 19,30 ч. в столичното кино "Люмиер Лидл". Прожекцията на „Рангел завинаги“ е в рамките на фестивала "София филм фест". 

Сценарист и режисьор на лентата е Коста Биков, музиката е на Кирил Дончев, а оператор - Цветан Недков.

„Запознах се с Рангел Вълчанов, когато беше на 50 години и снимаше „Лачените обувки“. Във филма „Рангел завинаги“ ще видите как Рангел изказва там темата на целия филм – „Каквито и да сме, ние вече сме спомени". Така че този филм е един спомен от бъдещето на Рангел – Рангел е далеч пред нас в бъдещото, има такъв текст в края на филма и съвсем близо до нас в настоящето.  Така че ние трябва да го откриваме постоянно", заяви за БНР Коста Биков.

РАНГЕЛ ВЪЛЧАНОВ е режисьор и сценарист, роден на 12 октомври 1928 г. Избран е за филмов режисьор №1 на България през XX век. Незабравими са филмите му „Инспекторът и нощта“, „Вълчицата“, „Шанс“, „Следователят и гората“, „Лачените обувки на незнайния воин“, „За къде пътувате?“, „А сега накъде?“.  Книгите му „Ура! Най-после онемях!“, „Хем съм сам, хем няма никой“ и „Всички ще умрем, а сега наздраве“ са достъпни в книжарниците. Умира на 30 септември 2013 г.

КОСТА БИКОВ е роден през 1944 г. в Ракитово. Завършва кино- и телевизионна режисура през 1979 г. във ВИТИЗ. Работи като режисьор в СИФ „Бояна“ и Българската национална телевизия. През 1983 г. дебютира в игралното кино с филма "Прилив на нежност". Режисьор е на игрални и документални филми, отличени на национални и международни фестивали.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин