Фестивалът на българското кино в Париж се завръща тази есен с 6-о издание в кино Le Grand Action между 10-13 септември, съобщи Боряна Янева от екипа на феста.

Разнообразната програма, обединена под темата „По-силни заедно“, е посветена на късометражното българско кино и на международните копродукции с България. Два от селектираните филма са лауреати от тазгодишното издание на фестивала в Кан (Festival de Cannes 2024).

Събитието е първият и единствен независим фестивал във Франция, посветен на българско кино, и цели да допринесе за по-силното културно сътрудничество между двете страни. 

Тазгодишното издание ще бъде под патронажа на Камен Калев – режисьор, сценарист и продуцент. Той, Лео Ортуно (френски журналист и филмов критик), Елизабет Корманова (Rocket Science UK) и Мадалена Валенсия (режисьор от филмовата академия La Fémis) ще отличат най-добрия късометражен филм и ще му връчат „Награда на журито“. За да бъде осигурена и „Награда на публиката“ в категория късометражен филм, е стартирана кампания за финансиране, средствата от които ще отидат както за наградата, така и за цялостната организация на фестивала. 

Част от партньорите на събитието са платформата gledam.bg, френският институт в България, където през септември ще бъдат излъчени 6 избрани филма измежду всички досегашни издания на фестивала, НАТФИЗ, френската филмова академия La Fémis и Българското посолство във Франция, което е и домакин на съпътстващо събитие, част от тазгодишната програма на фестивала. То ще се проведе под формата на networking коктейл / pitch сесия, в рамките на която български проекти в развитие ще бъдат представени пред избрани френски разпространители и продуценти. 

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.