С прискърбие съобщаваме, че след кратко боледуване се престави в Господа доц. д-р Христо Иванов Христов (Темелски) - директор на Църковно-исторически и архивен институт при Българската Патриаршия (ЦИАИ), съобщи Светия синод.

Опелото и погребението му ще бъдат отслужени на 14 април от 11 часа в гробищния парк на село Шумата.

Доц. д-р Христо Иванов Темелски е български историк, директор на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия. Роден е на 20 юли 1948 г. в село Шумата, Севлиевско. Завършва гимназия в Севлиево, а след това – история в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Още като студент се ориентира към църковната история.

В периода 1976 - 1982 е уредник в Историческия музей в Севлиево. От 1982 е кандидат на историческите науки за теза Великотърновските манастири през Възраждането. В периода 1982 - 1984 - хоноруван специалист в Софийския университет.

През 1985-1986 г. специализира в Източно-църковния институт в Регенсбург, Западна Германия. През 1989 г. се хабилитира

От 1986 година е и. д. директор, а от 1995 година е директор на Църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия.

Автор и съставител на над 35 книги, над 600 статии и студии в областта на българската църковна история.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.