Пресцентърът на столичния „Театър 199“ съобщи за кончината на Анна Монова, директор на институцията.

„Тя е най-дълго управлявалият директор в 59-годишната история на „Театър 199“.  Ръководи с много нежност, безпрецедентна всеотдайност, обич, характер, колегиалност и професионализъм сакралната камерна сцена. Нейният живот бе „Театър 199“. Има неоспорим принос в осъществяването на едни от най-успешните спектакли в театралното изкуство, както и към всички награди, с които е удостоен „Театър 199“ в последните 17 години. Под нейно ръководство „Театър 199“ продължи да бъде един от най-привлекателните театри за творци и публика. През последните 20 години Анна Монова участва в подготовката и реализацията на множество проекти, свързани с дейността на театъра", посочват от театъра.

АННА МОНОВА е родена на 24 май 1964 г. Завършва ССХУ за сценични кадри в Пловдив, специалност „Сценична организация“, а след това СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Българска филология“. Има редица допълнителни квалификации и обучения.

Професионалното й развитие започва като помощник-режисьор в театъра на НАТФИЗ. След това започва работа в „Театър 199“ като артистичен секретар, заместник-директор, а след смъртта на Валентин Стойчев през 2007 г. поема поста директор.

На официална церемония на годишните награди „Икар“ през 2015 г. и 2018 г. „Театър 199“ е отличен с награда на Министерство на културата за високи постижения в областта на театралния мениджмънт, маркетинг и творческата дейност. От 2013 г. е член на Националния съвет на сдружение БАРОК (Българска асоциация на работодателите в областта на културата).

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.