БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ
След „Кръстникът“, „Звездни войни“, „Индиана Джоунс“ и „Непобедимите“, дочаках края и на още един легендарен киноепос, на франчайз, който със сигурност ще остане в аналите на филмовия бизнес – „Мисията невъзможна“.
Изминаха три десетилетия от момента, в който гледах първия филм от поредицата, дело на Брайън де Палма.
Филмът се прожектира в мрачен и неуютен киносалон в родния ми град през лятото на 1996 г.
Нямаше хляб, цените растяха, очакваше ни хиперинфлация, която щеше да фиксира края на Виденовото управление.
Сега, заключителната осма серия я проследих в обновения салон на най-представителното ни градско читалище, когато столицата ни е обхваната от поредната стачна вълна на транспортни и музейни работници…
Четох доста отзиви за филма на Маккуори и съм съгласен с констатацията, че независимо от меко казано проблематичния му, а бих добавил и фантасмагоричен, сценарий – на който съавтор е самият Маккуори, заедно с Ерик Йендресен, „Възмездие“ е достоен завършек на сагата, след който Том Круз може спокойно да се захване с други, по-престижни замисли…
За мен „Възмездие“ е колкото суперекшън – действието в него тече на пълни обороти нонстоп 170 минути, толкова и филм – катастрофа, каквито гледахме в изобилие през 70-те години на миналия век. Припомням само серията „Летище“, стартирала през 1970 г.с хита на Джордж Сийтън по романа на Артър Хейли.
В чисто кинематографичен план творбата е заснета безупречно – оказва се в Норвегия и Великобритания - от оператора Фрейзър Тагарт, като първокласно зрелище.
Определено „Възмездие“ налага стандарти, които ми изглеждат трудно преодолими и заобиколими в света на приключенското кино.
Само ще отбележа, че за пореден път Том Круз сам си прави каскадите, които и сега бих определил като животозастрашаващи, като не му стигна да обръща джип при катастрофа и да прескача от подводница на подводница, но дори и си позволи лупинги във въздуха с два самолета, вторият от които двукрилен и едномоторен.
Много добър е кастингът, а актьорският състав е на необходимото ниво – харесаха ми интерпретациите на Винг Реймс – Лутър Стикъл, Хейли Атуел – Грейс, Саймън Пег – Бенджи Дън, Пол Клементев – Парис и Ник Оферман – генерал Сидни.
Органичен като злодея Гейбриъл е Исай Моралес, а на Анджела Басет й отива да се прави на Камала Харис, пардон на американска президенша и след сериала „Нулев ден“ на Ерик Нюмън е отново майката на нацията Ерика Слоун.
Естествена е доминацията на звездата продуцент Том Круз като Итън Хънт.
Моят набор е все така напорист, амбициозен и свръхактивен и доказва за пореден път, че е от малкото знаменитости в днешния киносвят, способен да вкара вярната си публика в киносалона.
Няколко думи за сюжета.
Той и в предната част „Пълна разплата“ не блестеше с особена оригиналност и значимост, което си е запазена марка на поредицата още от тв й версия, дело на Брус Гелър от 1966 г., но тук нещата са доведени до критична граница, до червена линия.
Най-общо казано екипът на Хънт трябва да обезвреди Същността, представена визуално като Мъглявината „Андромеда“, форма на изкуствен интелект, чрез, представете си, панел от взривилата се руска подводница „Севастопол“, наречен “Подкова“, като Грейс има само миг, в който трябва да озапти опита на Същността да унищожи света чрез ядрен взрив, Хънт следва да елиминира новият кандидат за световен господар Гейбриъл, а президентът на САЩ да предотврати гибелта на сто милиона души, спасявайки седем милиарда, след като е преживяла и атентат срещу себе си в своя команден център….
Маккуори излиза на хлъзгав и опасен терен, защото унищожавайки Същността и елиминирайки Гейбриъл Хънт всъщност не само спасява света, но ще се превърне и в негов повелител.
Той просто трябва да поеме функциите на Бог и по толстоевски да заяви на всеослушание – „Мне отмщение и я воздам!“
А когато той се отказва от тази си роля, предпочитайки да се крие в сенките, очаквайки светът отново да го призове за поредното спасение, се оказва, че неговите функции ще се поемат естествено и непосредствено от Ерика Слоун ….
За да избяга от обвинения в месианизъм и псевдобиблейски пророчества Кристофър Маккуори се хваща като слепец за тояга за хепи енда, с който предполагам, разбира, че мисията му в този проект е приключила…
Преди нещата да са замирисали.И независимо от отворения финал.
Като скъпа и майсторски направена забава, „Възмездие“ си струва четиристотинте милиона долара, похарчени за реализацията му, като се надявам с късмет да си покрие разходите и да излезе на печалба. Поне така се получи с предишните филми от поредицата.
След като се налудуваха мисионерски е крайно време Круз и Маккуори да ни предложат нещо по-смислено и значимо.
Все пак аз не съм забравил, че Кристофър Маккуори си е оставил подписа под такива ярки творби като „Обичайните заподозрени“, 1995, „Пътят на оръжието“, 2000, „Валкирия“, 2008 , „Джак Ричър“, 2012 и „На ръба на утрешния ден“, 2014…
„Мисията невъзможна: Възмездие“, 2025, реж. Кристофър Маккуори, 2025, 170 мин., „Парамаунт пикчърс“