БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

Нека не се поддаваме на отвратителния критикарски импулс да смятаме подобен филм за груб комерс, създаден само за забава. Вярно, той е направен да носи приходи, да се харесва и гледа, но предназначението му е и друго.

Да ни накара да се замислим за дефектите в правосъдието, дори когато е раздавано под военна униформа, да се стреснем от нелегалния трафик на хора, да разберем, че и в рисковани операции, които велика сила като САЩ осъществява в Ирак или Афганистан, се намират тарикати - държавни доставчици, готови да търгуват с бунтовниците  с оръжие и наркотици.

В името на печалбата и на гарантираните пазари. Всъщност основата на критичния патос на новия филм на Едуард Зуик е заложена в едноименния роман на Лий Чайлд и „Не се връщай е втората екранизация от поредицата от 18 книги – първата бе суперуспешната „Джак Ричър : Един изстрел“, появила се преди три години и дело на Кристофър Маккуори.

А Чайлд също не е за пренебрегване и неговите книги са колкото забавление, толкова и предупреждение, което откриваме в по-дълбокия им пласт, появяващ се неизбежно като подводен риф.

Гледах „Не се връщай“ по няколко причини. Първата бе да разбера дали романистът е и добър сценарист – да, но подпомогнат от Ричард Венк. На второ място, заради името на постановчика. Едуард Зуик е от малкото съвременни американски режисьори , които дълбоко уважавам и следя с неприкрит интерес творческото им развитие.

Той е в състояние да направи шедьоври – „Величие“ и „Кървав диамант“, да създаде прекрасни драми като „Легенди за страстта“ и „Кураж под обстрел“, но и да се издъни – „Блвокада“. Снимал е и хубави, но недооценени филми като „Жертва на пешка“, пресъздал „битката на века“ от 1972 г. между шахматните титани Фишер и Спаски. „Не се връщай“ не е епохално постижение, но не е и провал.

Той е типичен смилаем, но и провокативен продукт, направен със замах и вдъхновение и ако в него трудно откриваме почерка на Зуик, то е защото носи в себе си повече от отличителните черти на основния му продуцент Том Круз. А Круз държи да прави ярки, завладяващи и зрелищни спектакли, в които основно да изпъква неговата харизма.

Зуик е приел правилата на играта и е направил филм – бенефис за Круз.

Том Круз е много добър актьор и мой връстник. Винаги с удоволствие поглъщам филмите му, знаейки какво да очаквам от тях. Круз може да създаде роля за „Оскар“ – „Рейнман“, „Роден на 4 юли“ , като в останалото време набляга на качествените високотехнологични и спиращи дъха екшъни, с които печели симпатиите на своите фенове – поредицата „Мисията невъзможна“, която скоро ще набъбне до шест заглавия.

Когато снима приключенско кино обаче Круз много държи на литературната първооснова и на режисьорите, с които ще си сътрудничи.

Той не снима със случайни имена и ако дори е поредното продължение на „Мисията невъзможна“, то на режисьорския стол ще се изредят  имена като Брайън де Палма, Джон Ву или Кристофър Маккуори.

В „Не се завръщай“ е заложил на Зуик и мисля, че изобщо не е сгрешил- както бе на времето при реализацията на великолепния „Последният самурай“.

Двамата създават силно въздействено, плътно и вдъхновяващо зрелище, което ни държи в напрежение близо два часа.

В него има преследване, престрелки, юмручни схватки, надхитряване на преследвачите и необходимата трудна победа на Доброто.

На Джак – Круз помага обаятелната Търнър – Коби Смълдърс, двамата са добър тандем, но, любопитно, този път Ричър устоява на изкушението и не завързва флирт – поне не такъв, какъвто очакваме - с партньорката си. Защото за него е по-важно да спечели справедливостта. До следващата  му мисия. А и защото този път в чувствата си е раздвоен.

Освен Търнър той трябва да се оправя и с прелестната Саманта, която го следва в трънливия път на приключенията му като негова дъщеря.

На края става ясно, че Ричър не й е баща, но финалният епизод с тяхната прегръдка е толкова разтърсващ, че напомня за най-добрите попадения и на Круз , и на Зуик.

Не знам кой от двамата имат заслуга за лансирането на Даника Ярош, но 18-годишната тийнейджърка, снимаща се от 14 години(!) създава прекрасна  роля.

Тя е напълно равностоен партньор на суперзвездата Круз, внася необходимата атмосфера, проявява инициативност, смелост и бързина и спечелва сърцето не само на могъщия си партньор–кинозвезда, но и на всеки непредубеден зрител, който е проследил поредната екранна акция на Джак Ричър.

„Не се връщай“ няма да влезе във филмовите енциклопедии. Но ще се гледа масово – не само на голям екран, но и по тв и пред персоналните компютри. От такива хитове има нужда болшинството от публиката. Защото е стегнат, майсторски направен, забавлява и тревожи, доставя положителни емоции и доказва, че добрият екшън, попаднал в умни ръце, винаги ще има безоблачно бъдеще.

„Джак Ричър : Не се връщай“, 118 мин., реж. Едуард Зуик, разпространение „Парамаунт пикчърс“

 Още текстове от Борислав Гърдев ТУК

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?