SKIF

Кои са времената на гаснещата светлина ще разберете веднага от съдържанието – 1952, 1961, 1966, 1973,1976, 1979, 1989, 1991, 1995, 2001. Не в този ред обаче, а напълно разбъркано. Така, както е объркан животът на главните герои – 4 поколения от една фамилия. Едни съвременни Буденброкови, вървящи към разпад, гаснещи, разтварящи се в мрака.

Топосите в романа са свръхинтересни - социалистическият пейзаж в ГДР и СССР и екзотичното Мексико. В тези времеви и пространствени рамки семейство Умницер преживява тихо, но драматично живота си – всеки представител с непоносимостта си към останалите, с пълните разминавания в разбиранията за живота, причинени от пропастта във възрастта, мисленето, разбиранията, идеологията.

Авторът – Ойген Руге – руснак по произход, заживял на младини в ГДР и емигрирал в Западна Германия малко преди падането на Стената, изследва под лупа преживяванията на всеки член на семейството и разказва събития от различните им гледни точки. Малко са нещата, които обединяват тази разпадаща се фамилия в разпадащата се социалистическа Германия. Пропасти делят баща от син, дядо от внук. Женските образи привидно леко отстъпват на мъжката доминация. Но само привидно. Поколенческата драма ври и кипи и там, непоносимостта и абсурдността са скрити под покривалото на общоприетото лицемерие. Табутата на възрастните падат, отхвърлени от младата генерация. Разочарованията в живота доминират над щастието.

Има ли щастие въобще, пита Руге, пращайки героите си да го търсят в различните епохи и на 3 различни континента. Под депресиращите им преживявания покълва иронията на автора – тленността прави смешни страстите, битките, героичните пози, фалшивите ценности, смъртта застига и най-претенциозните.

„Във времена на гаснещата светлина” е книга, която се започва отначало в мига, в който бъде свършена. Разлиства се още и още – прочелият я иска да си припомни детайлите, които е забравил. Преводът на Жанина Драгостинова също има заслуга за това.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Човешкото съзнание е вид битка. А знаем какво ни казва Толстой за битките във „Война и мир“. Никой не знае точно какво се случва по време на битка.“

Сол Белоу, роден на 10 юни преди 108 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"