Ако видите някого да позира за селфи, е лесно да предположите, че е нарцисист. Ново проучване обаче показва, че това не винаги е така, съобщава „Мейл онлайн“. 

Изследователи са установили, че селфитата могат да служат като полезен способ за улавяне на по-дълбокия смисъл на конкретен момент.

Водещият автор Закари Нийз, който е работил в Държавния университет на Охайо, а сега е докторант в Университета в Тюбинген, Германия, обяснява: “Макар че в популярната култура понякога се наблюдава подигравка с тази практика на правене на снимки, селфитата имат потенциала да помогнат на хората да се свържат отново с миналите си преживявания и да изградят свой личен разказ за заобикалящата ги действителност”.

Лайза Либи, професор по психология в Държавния университет на Охайо, казва: “Тези снимки с вас в центъра могат да документират по-голямото значение на даден момент, а това не е задължително да е проява на суета”.

В рамките на проучването експертите провеждат шест експеримента с участието на 2113 души.

В един от тях доброволците са помолени да прочетат сценарий, в който биха искали да направят снимка - например ден на плажа с близък приятел, и да оценят важността и значимостта на преживяването. Изследователите установяват, че колкото по-висока е за участниците оценката за значимостта на събитието, толкова по-вероятно е да пожелаят да се снимат.

В друг експеримент те разглеждат снимки, които вече са публикували в профилите си в Инстаграм. Резултатите показват, че ако в кадъра присъства участникът, то той е по-склонен да каже, че моментът, уловен на фотографията, е с особено значение.

Д-р Нийз казва в заключение: “Всичко това показва, че хората имат и силно изразени лични мотиви за правенето на снимки”.

 

Източник: БТА

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...