Унгарският културен институт в България стартира проекта „Съвременна класика“. Идеята е на преводачката Стефка Хрусанова, като целта е повече читатели да се запознаят с произведенията на унгарската литература, публикувани в България. 

Всеки вторник и четвъртък преводачите от унгарски език Адриана Петкова, Иванка Павлова, Мартин Христов, Нели Димова, Николай П. Бойков, Светла Кьосева, Стефка Хрусанова и Юлия Крумова ще четат откъси от преведени от тях произведения. Двама актьори – Леонид Йовчев и Станислав Кертиков – също ще се включат в четенията, които започнаха този вторник, на 7 април. Качването на записите ще продължи до края на месеца, но в Ютюб канала те ще могат да се слушат и след това. Текстовете са от книгите на Антал Серб, Геза Чат, Ищван Йоркен, Магда Сабо, Петер Надаш, Силард Рубин, Фридеш Каринти и Шандор Чори.

Традиционният рецитаторски конкурс за почитателите на художественото слово ще се проведе тази година онлайн. Всичко ще е във видеоформат, а крайният срок за изпращане е удължен до 30 април. Наградените ще бъдат обявени на 11 май 2020 г. 

ХХVII Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература Шумен 2020 се организира от Унгарския културен институт при Посолството на Унгария и Община Шумен

Тази събота, 11 април, ще се чества Денят на унгарската поезия, който от 1964 година се празнува в деня на рождението на Атила Йожеф. Унгарският културен институт в София поздравява всички по този случай с негови стихотворения, качени на сайта, едно от които е в превод на Невена Стефанова:

МАМА

От осем дена непрестанно

във сънищата срещам мама.

Тя към тавана разтреперана

прането носи във панера.

Дете наивно бях... Отчаян,

че тя със мене не играе,

крещях със сълзи във очите:

„Вместо прането мен носи ти!“

Но тя отмина нанагоре,

спокойна, без да проговори,

с панера, с дрехите крилати,

все по-далече от земята...

Сега не съм аз тъй нещастен:

на мама образът израсна –

с коси в лазурите развяни

простира облаците прани.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.