Днес от 19 ч. в "Червената къща" в София ще бъде представена книгата "Държавата КТБ", съобщи "Дневник".

Тя е резултат от двугодишно журналистическо разследване, част от проекта "Ktbfiles" съдържа доказателства за политическа корупция и дава ясен отговор на въпроса "Къде са парите", обясняват авторите й. Авторите твърдят, че в нея може да бъде проследена историята на развитието на банката - от нейното създаване до фалита й. Разследването показва и моделът на захваната държава, при който държавните институции работят за частния интерес.

Автор на книгата е журналистката от "Капитал" Зорница Маркова, която работи по проекта, заедно с още седем журналисти. Редактор е Ива Рудникова, издателството е "Изток- Запад" .

"Краткосрочно излизането на книгата ще предизвика реакция, която ще бъде разделена на две. Отново някои ще искат да видят фактите. Други ще видят конспиративен план, който ще причислят към някои лагери, групи и кръгове. Това е неизбежно, цялата медийна среда е такава и ти не можеш да промениш подхода на този тип медии.

Средносрочно много ни се иска все пак институциите, от които зависи бъдещето на разследването, да погледнат по-широко на темата и да видят не само тесния кръг на замесените, да потърсят виновни извън банката и конкретния регулаторен орган. Защото това би довело и до по-голяма справедливост. А и по-важно - това ще помогне да се развали механизма на захваната държава. Защото КТБ не е обикновен банков фалит, има много повече замесени институции и хора. Ако не се погледне по-дълбоко на темата, този модел може да се повтори и няма гаранция, че няма да се случи с друга банка или институция", казва Маркова. 

На въпрос "Какви бяха реакциите като поканихте хората от ДПС - Делян Пеевски, Ахмед Доган?", авторката отговаря: 

"Тотално игнориране. Единствено Александър Ангелов - адвокат и приближен до депутата от ДПС Делян Пеевски, каза, че няма какво да си говори с нас. След това през него и през пресцентъра на ДПС изпратихме покана до Делян Пеевски и получихме пълно игнориране. Същото се случи и с Борисов, и с Доган. Орешарски тогава отговори, комуникацията беше с есемеси и беше по време на президентската кампания. Затова той реши, че искаме да го атакуваме. Но той не знаеше, че таймингът беше такъв и в този момент приключвахме с писането. Просто беше дошъл моментът да потърся обратна връзка от засегнатите хора. Единствено Сергей Станишев отговори тогава че, не е в България, но би се видял с нас."

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин