Днес от 19 ч. в "Червената къща" в София ще бъде представена книгата "Държавата КТБ", съобщи "Дневник".

Тя е резултат от двугодишно журналистическо разследване, част от проекта "Ktbfiles" съдържа доказателства за политическа корупция и дава ясен отговор на въпроса "Къде са парите", обясняват авторите й. Авторите твърдят, че в нея може да бъде проследена историята на развитието на банката - от нейното създаване до фалита й. Разследването показва и моделът на захваната държава, при който държавните институции работят за частния интерес.

Автор на книгата е журналистката от "Капитал" Зорница Маркова, която работи по проекта, заедно с още седем журналисти. Редактор е Ива Рудникова, издателството е "Изток- Запад" .

"Краткосрочно излизането на книгата ще предизвика реакция, която ще бъде разделена на две. Отново някои ще искат да видят фактите. Други ще видят конспиративен план, който ще причислят към някои лагери, групи и кръгове. Това е неизбежно, цялата медийна среда е такава и ти не можеш да промениш подхода на този тип медии.

Средносрочно много ни се иска все пак институциите, от които зависи бъдещето на разследването, да погледнат по-широко на темата и да видят не само тесния кръг на замесените, да потърсят виновни извън банката и конкретния регулаторен орган. Защото това би довело и до по-голяма справедливост. А и по-важно - това ще помогне да се развали механизма на захваната държава. Защото КТБ не е обикновен банков фалит, има много повече замесени институции и хора. Ако не се погледне по-дълбоко на темата, този модел може да се повтори и няма гаранция, че няма да се случи с друга банка или институция", казва Маркова. 

На въпрос "Какви бяха реакциите като поканихте хората от ДПС - Делян Пеевски, Ахмед Доган?", авторката отговаря: 

"Тотално игнориране. Единствено Александър Ангелов - адвокат и приближен до депутата от ДПС Делян Пеевски, каза, че няма какво да си говори с нас. След това през него и през пресцентъра на ДПС изпратихме покана до Делян Пеевски и получихме пълно игнориране. Същото се случи и с Борисов, и с Доган. Орешарски тогава отговори, комуникацията беше с есемеси и беше по време на президентската кампания. Затова той реши, че искаме да го атакуваме. Но той не знаеше, че таймингът беше такъв и в този момент приключвахме с писането. Просто беше дошъл моментът да потърся обратна връзка от засегнатите хора. Единствено Сергей Станишев отговори тогава че, не е в България, но би се видял с нас."

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.