Русе ще отбележи 133 години от написването на българския всеучилищен химн "Върви, народе възродени" със "Седмица на Стоян Михайловски", която ще се състои от утре, 14 април, до 17 април тази година. Инициативата е по идея на учителката по български език и литература и общински съветник Татяна Нахабедян, съобщиха от общинската управа в крайдунавския град. 

"Идеята на тази инициатива е да се разбере в цяла България, че текстът на химна е написан от Стоян Михайловски в Русе за една нощ - на 15 април 1892 година, а неговите 14 куплета отразяват историята на оцеляването на нашата нация. Защото съхраняването на националната идентичност става чрез словото и книгата. Отделно, Русе е мотивирал и създал условия за творческия ентусиазъм на Стоян Михайловски, за да напише този текст", каза за БТА Татяна Нахабедян.

Началото на инициативата ще бъде поставено утре с откриването на тематична изложба в центъра на Русе, посветена на живота на Стоян Михайловски. Тя се организира съвместно от Регионалната библиотека "Любен Каравелов", Държавния архив и Регионалния исторически музей. Дизайнер е доц. Йордан Дойчинов от Русенския университет.

Кулминацията в програмата е на 15 април - датата, на която Михайловски, който тогава е учител по френски език в Мъжката гимназия в Русе, написва текста на химна. 

Пред паметната му плоча на ул. "Константин Димчев" ще бъдат поднесени цветя, а в ранния следобед библиотеката организира събитието "Русе чете Стоян Михайловски". Предвиден е и тематичен концерт на Общинския детски център за култура и изкуство. В него ще се включат и възпитаници на професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура, които ще рецитират всички 14 куплета на текста на химна. 

Като наследник на Мъжката гимназия средно училище "Христо Ботев" ще бъде домакин на 16 април на конференция за ученици от седми до десети клас на тема "Слово, идентичност и културна памет - Стоян Михайловски в българската литературна история". Тя се организира в партньорство с музея и библиотеката. 

С подкрепата на Регионалното управление на образованието в Русе в честването активно се включват 42 училища от областта и 13 детски градини от крайдунавския град с различни изложби, четения, конкурси, дебати. Със специални прояви годишнината ще бъде празнувана и от всяко русенско читалище.

 

Източник: Мартин Пенев, БТА

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.