Културният център на СУ, ИК „Жанет 45“ и Университетско издателство „Св. Климент Охридски" организират представяне и дискусия върху сборниците „Читателски практики в България 2006 – 2022“ (ИК „Жанет 45“) и „Читатели в текста. Имплицитният читател в съвременната българска литература“ (Университетско издателство „Св. Климент Охридски“) – резултати от едно от най-мащабните дългосрочни изследвания на състоянието на четенето в България, дело на интердисциплинарен екип от социолози, културолози, литературоведи, антрополози, педагози и психолози.

В дискусията ще вземат участие доц. Милена Якимова (СУ), проф. Ренета Божанкова (СУ), проф. Стоян Ставру (БАН), гл. ас. Кристина Йорданова (СУ), Асенка Христова (образователен експерт и директор на Институт за изследвания в образованието), Вал Стоева (основател на фондация „Четене“ и съ-директор на EU read), Десислава Алексиева (председател на Асоциация „Българска книга“) и Манол Пейков (издател, „Жанет 45“).

Ще бъдат засегнати въпроси като: какви са дългосрочните тенденции в начините, по които българинът чете? Какво е състоянието на вниманието и концентрацията? Какви са нивата и формите на разбиране? Какво представляват културните неравенства? Каква е културната консумация в България и къде е мястото на четенето в конкуренцията за свободното време? Как българска литература си представя своите публики и какви стратегии на писане следват от това?

ПРОГРАМАТА

17 март, 17.30 ч.

Нова конферентна (Огледална) зала, II eт., Северно крило, Ректорат

***

17,30 - 18 ч. Представяне на екипа и резултатите от 16-годишното изследване (проф. Александър Кьосев, СУ, доц. Боряна Димитрова, „Алфа рисърч“, доц. Александра Главанакова, СУ, доц. Дарин Тенев, СУ)

18 - 18,40 ч. Изказвания на дискутанти: доц. Милена Якимова (СУ), проф. Ренета Божанкова (СУ), проф. Стоян Ставру (БАН), гл. ас. Кристина Йорданова (СУ)

18,40 - 19,10 ч. Изказвания на образователни експерти, издатели и активисти: Асенка Христова, образователен експерт, директор на Институт за изследвания в образованието, Вал Стоева, основател на фондация „Четене“, съ-директор на EU read, Десислава Алексиева, председател на Асоциация „Българска книга“, Манол Пейков, издател, „Жанет 45“

 19,10 - 19,30 ч. Обща дискусия

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.