БНР

На 28 май отбелязваме годишнината от смъртта на големия български поет Пенчо Славейков. По този повод в София предстои връчването на литературната награда „Дъбът на Пенчо“. Наградата се присъжда от еднолично жури, а финансовата й стойност е 0 лв. Създателят й - литературният критик Светлозар Игов, сподели за БНР, че връчването е на място, където Славейков е ходил често – местността „Дъбовете на Пенчо“ до Семинарията в Лозенец:

„Бащата на Пенчо Славейков, старият поет Петко Славейков, купува през 1884 година това място. Той е имал обичай, в градовете в които се заселва, да закупува наблизо места за бахчи и градини. Тогава мястото е било абсолютно пусто. Нагоре са били пущинаци. Славейков купува това място, но никога не е построил вила. То започва да се заселва една след Първата световна война…“.

Славейков е пожелал да бъде погребан в това място, става ясно от стихотворението му „Псалом на поета“, написано до Мара Белчева. Той обаче умира в Италия и е погребан там. След Първата му световна война останките му са погребани в София, на място, на което е пожелал. През 80-те години в местността е поставен камък, на който е изписано, че Славейков е пожелал да бъде погребан в нея, допълни Игов:

„През 2007 година основах тази грамота, която няма никакъв материален израз. Това е една грамота, която представя копие от графиката на Харалампи Тачев, която изобразява Дъба на Пенчо. Тачев е бил главен художник на София. Той е създал герба на София. Прави и проект за гробница на Пенчо Славейков, която да бъде построена на това място, но този завет не е изпълнен“.

Наградата тази година е за цялостно творчество.

Всички носители на наградата досега са я получавали в началото на кариерата си, а след това стават все по-популярни и награждавани, изтъкна Игов. Носители са били Георги Господинов, Милен Русков, Елена Алексиева, Христо Карастоянов.

Новият носител на наградата, която ще бъде връчена днес, е белетристът и драматург Георги Тенев.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин