Спорът за родното място на Паисий Хилендарски отново излиза на дневен ред. В навечерието на 24 май жителите на пернишкото село Кралев дол отново се опитват да докажат, че историята е подменена, че всъщност те са истинските потомци на автора на „История славянобългарска”.  Те искат да поставят паметник на народния будител на хълма в Паисевата махала. Изготвен е и макет, но засега липсват средства.

Версията, че Паисий е роден в Банско е лансирана по времето на социализма. В книгата си хилендарския монах поставя капан на поколенията, като скрива произхода си, който и до днес не е решен. 

Пред Нова телевизия Цанко Живков – автор на книгите „Паисий и родният му край” и „За родното място на отец Паисий”, разказва:

„По политически съображения през 1966 г. Тодор Живков, пред едно събрание на писателите, каза, че за да замаже грешките, които неговата партия направила по македонския въпрос - че имало македонска нация, че имало македонски език, отиде в другата крайност и каза: "Не, Паисий е от Банско и той е отгоре до долу българин!".

Цанко Живков изследва въпроса за родното място на Паисий повече от 30 години. Според него историята е подменена. Твърди, че преди това чествания в Кралев дол се провеждали всяка година с мащаба на национален празник. А когато задал въпроса "Защо?", партийният секретар в селото  бил изключен от партията.

„Паисий изрично казва в книгата си, че е дошъл от Самоковска епархия. По това време Банско не е влизало в епархията, а Кралев дол винаги е било там", твърди Живков.

След дълги проучвания родословното дърво на брата на Паисий - поп Цветан, довежда изследователя в Кралев дол. Според него днес тук живеят над 300 негови наследници. А фамилията Паисов е една от най-разпространените в селото.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...