ВЕСЕЛИН НАНОВ, "Свободна Европа"

На 67-ия километър по магистрала “Хемус”, зад бензиностанцията на OMV, има гьол. От вчера в него се къпе група голи хора. Със сигурност познавате поне някои от тях. Те не са ви приятели, нито съседи, а копия на световно известни скулптури, сред които вилендорфската Венера и Давид на Микеланджело.

Инсталацията на име "Къпането" е дело на скулптора Павел Койчев и е разположена в парк-галерия „Оригиналите“ редом с други негови произведения. Галерията на открито се намира близо до село Осиковица, а официалното откриване на творбата беше само преди 2 дни.

Койчев е един от най-утвърдените български скулптори. През 1966 г. завършва специалност „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (в наши дни Националната художествена академия). Първата му самостоятелна изложба се състои през 1982 г. През последвалите десетилетия участва в редица национални и международни изложения, сред които е изложението „Световни художници на хилядолетието“ в централата на ООН в Ню Йорк. Два пъти представя България на Международното биенале във Венеция.

Парк-галерия "Оригиналите" съдържа постоянна експозиция от 50 скулптурни модела на Койчев, правени между 1967 и 2014 година. Скулптурите са модели оригинали, от които се изработват калъпи за отливане от бронз. Бронзови отливки на част от тях се намират в паркове и галерии в София, Брюксел, Благоевград и Созопол.

Новата инсталация в езерцето заменя ансамбъл от скулптури на пастир и стадо овце, който скоро ще бъде преместен в Южния парк в София.

“Вдъхновението за новата инсталация ми дойде от водното пространство. Основната ми задача беше пластична”, каза Пейчев в интервю за Свободна Европа.

Скулпторът отбеляза, че освен репродукциите на скулптури, които се смятат за шедьоври на световното изкуство, новата инсталация съдържа и триизмерни фигури на животни.

“Домашните животни, които пресъздадох в действителен размер са своеобразен времеви фон на репродукциите, тъй като представят образи свързани с човешкия бит във всички исторически периоди, от които са тези репродукции”, каза още Койчев.

Местоположението на новата инсталация създава предпоставка за непринудена среща между пътниците по магистралата и репродукции на някои от най-видните произведения на световното изкуство.

 

Койчев вярва, че такава среща би могла да обогати естетическите представи на пътниците. С други думи инсталацията е начин световното изкуство да “дойде…(и) в нашия гьол”.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин