Мартичка Божилова е филмов продуцент. Нейната компания “Агитпроп” е позната с документалните си филми “Проблемът с комарите и други истории”, “Коридор № 8” , а “Георги и пеперудите“ е смятан за най-успешния български документален проект, награден със “Сребърен вълк” на IDFA в Амстердам. Името й стои също зад пълнометражни игрални филми като „Безкрайната градина” на Галин Стоев , „Не ме докосвай” на румънската режисьорка Адина Пинтилие, а неотдавна зрителите на БНТ гледаха завладяващия мини сериал „Денят на бащата“.
От 7 до 14 септември ръководения от нея Балкански документален център съвместно с фондация „Конрад Аденауер” и Чешки център организира филмов фестивал, посветен на най-доброто документално кино, в чийто център е темата за човешките права. Общото между всички подбрани ленти е смелостта на героите да отстояват свободния си избор, воля, религия, политическа принадлежност, полова идентичност, право на глас. Затова и организаторите са избрали слогана „Docrosstheline”, с който канят зрителите да се освободят от задръжки и предразсъдъци, да прекрачат всички граници и да гледат едно по-различно и дръзко кино. След миналогодишното издание, провело се по принуда онлайн, сега срещата с публиката ще е лична на избрани арт места в София - в подкуполното пространство на Ларгото , Дома на киното” и Чешкия център.
40 филма, 8 дни, 7 тематични секции, 3 локации, 2 награди – това е кратката визитка на фестивала. Много от прожекциите ще бъдат последвани от дискусии, в които ще се включат творческите екипи на филмите, а сред гостите от чужбина са Антония Килиян, Дейвид Осит, Таня Хорилчук, Димитра Кузи и други.
И тази година форумът ще бъде домакин на Уъркшоп за млади документалисти с проекти, които засягат теми, свързани с човешки права. Общо шест авторски колектива ще се представят пред едни от най-влиятелните професионалисти в областта на документалното кино. Един от основните ментори ще е МелъдиГилбърт, която фестивалът ще почете с панорама от 5 нейни филма.
Сред най-силните заглавие са „Земята е синя като портокал“на Ирина Цилик, спечелилнаграда за най-добра режисура -"World CinemaDocumentary”, 2020 Sundance и Сабая (2021, Швеция, Реж. ХогирХирори) , който показва усилията за спасяване на язидските жени, държани от Ислямска държава като „сабая“ (отвлечени и превърнати в сексуални робини). Историята на най-известната тийнейджърка климатична активистка е разказана в лентата „Аз съм Грета (2020, САЩ, реж. Нейтън Гросман ) чрез завладяващи, невиждани досега кадри. „Сестри на радиочестоти“ (2020, Великобритания на режисьорката Лиза Ровнер) разказва за пионерките на електронната музика, прегърнали машините и технологиите, за да трансформират напълно начина, по който произвеждаме и слушаме музика днес…Има и три български филма. Сред тях премиера ще има новата лента на Стефан Командарев „Живот от живота“.
В навечерието на фестивала разговаряме с Мартичка Божилова.
Днешните млади хора гледат главо стрийминг телевизии - Netflix, HBO go. Това добре ли е, как се отразява на вкусовете и навиците им, с какво „София ДокуМентал“ ще привлече тази публика?
- Документалното кино се радва на свръхпосещаемост както в платформите, така и на топ фестивалите по света. Това, което „София ДокуМентал“ предлага, е преживяване с добавена стойност, което да остане за дълго в сърцето на зрителя. А именно среща с автора или героите от филмите на живо. И дискусия и разговор през призмата на личното усещане и емоция. Защото публиката в София е като никоя друга по света. И ситуацията тук поражда уникалното изживяване на всяка прожекция.
А тези на 40, 50 и 50 + - за тях какво сте подготвили?
- За публиката 40 и 50 плюс която носи на плещите си семейство, работа и още какво ли не, и усеща много ярко неправдите и липсите на родната ни демокрация, предлагаме храна за размисъл, частица време за себепознание и мечтание за по-добър и смислен свят. Също предлагаме и заразителни теми и каузи, зад които да застанат.
Вашият личен Топ 3 избор от програмата на фестивала?
- Личният ми топ 3 на „София ДокуМентал“ са „Дисидентът“, „Кмет“ и „Форумът“ - три много различни, но изключителни филма за свободата на словото, за личния пример и за кукловодството в световната икономика. Освен това съм горда до крайност със селекцията от филми на жени режисьорки в първата ни състезателна програма на фестивала.