От днес, 15 февруари, всеки турист, които иска да запали свещ в катедралния храм „Св. Александър Невски“ в София или просто да го разгледа, трябва да плати вход от 5 лева. Въвеждането на таксата става със заповед, подписана от председателя на църковното настоятелство архимандрит Дионисий. 

В мотивите си настоятелството изтъква, че такива са „съществуващите европейски практики“ и таксата се въвежда с оглед на „предстоящите ремонтно-реставрационни дейности и обезпечаването на осветлението в храна“. Въпреки, че за действащ православен храм, какъвто е „Ал. Невски“ „е недопустимо съществуването на входна такса, понеже Домът Божий е отворен за всеки“, казват от ръководството на храма.

Не става ясно обаче по какъв начин ще се разграничат поклонниците, каквито има в много туристически групи от обикновените туристи.

„Световната практика при въвеждането на такива такси и промени е те да бъдат предварително обсъдени поне година или година и половина. Програмите на туристическите агенции вече са съставени и сега тази такса ще трябва да се отразява в тях, което ще се отрази на потребителите. Ще пострада най-вече вътрешният, училищният и детският туризъм. Само ще ви дам за пример, че таксата за катедралата "Св. Павел" в Рим е 1,5 евро, докато за нашия храм е цели 5 лева”, пред "Труд" Мая Филипова от асоциацията на туроператорите.

През 1955 г. храмът е обявен за паметник на културата с национално значение. През 2014 г. служебният премиер Георги Близнашки прехвърли собствеността от държавата на Българската православна църква. Църквата е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Храмът е издигнат с волни пожертвования от граждани и от държавата, а не от църквата.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...