Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.

Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толкова и неоспоримо.

"Седемте самураи", 207-минутният епос за земеделска общност от 16-и век, която търси помощ от група самураи, за да се защити от бандити, сякаш е съществувал винаги, отбелязва Асошиейтед прес. Той е в списъка за световното кино на всеки начинаещ. В анкетата сред критиците и режисьорите Sight and Sound за всяко десетилетие филмът слезе в класацията, но не много. През 2022 г. филмът е на 20-о място, редом с "Апокалипсис сега", чийто режисьор Франсис Форд Копола е сред най-отдадените сподвижници на Куросава.

Копола и съвременниците му като Мартин Скорсезе и Джордж Лукас боготворят Куросава. Скорсезе говори навремето за "шока от това ниво на майсторство", след като гледа филмите на Куросава през 50-те години. Следващите поколения режисьори реагират по подобен начин. Александър Пейн сравнява "Седемте самураи" с гръм, променил живота му. След като го гледал като младеж, той си казал: "Никога няма да изкача толкова висока планина, но искам да бъда на нея".

"Никой не се е и доближавал до него", написа критикът Полин Кейл преди години и оценката й все още е валидна.

През това лято, за 70-ата годишнина на филма, заснет през 1954 г., възстановено копие на "Седемте самураи" ще се прожектира по кината в САЩ. Началото поставят прожекции, които започват от сряда в Ню Йорк и постепенно се разширяват към киносалоните в цялата страна до 12 юли. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.