Конфликти в Украйна и Близкия изток, политическа несигурност в САЩ - на фона на хладния икономическия климат приходите от търгове на произведения на изкуството в световен мащаб са спаднали с 33,5 процента през 2024 г. до 9,9 милиарда щатски долара или до най-ниското им ниво от 2009 г., предаде АФП, позовавайки се на годишния доклад на Артпрайс (Artprice). 

Липсата на произведения с висока стойност, съчетана с труден икономически климат, е довела до спад от 29 процента в Ню Йорк, 28 процента в Лондон и 21 процента в Хонконг и Париж, се казва в доклада на световния лидер в информацията за пазара на изкуство.

Въпреки това обемът на продадените произведения е достигнал рекордно високи стойности с над 800 000 транзакции, което компенсира този спад и гарантира ликвидността на пазара на изкуство, отбелязва главният изпълнителен директор на Артпрайс Тиери Ерман.    

"Сделките с произведения на изобразителното изкуство - живопис, скулптура, картини, фотография, графика, видео, инсталации гоблени и незаменими токени станаха по-редки, тъй като ценовите диапазони се повишиха. И обратното - наблюдава се безпрецедентен ръст на активността около произведения на достъпни цени", казва Ерман.

През 2024 г. изкуственият интелект (ИИ) отбеляза "историческо навлизане" на пазара на изкуство с картина, създадена изцяло от автономния хуманоиден робот Ей-Да (Ai-Da). Нарисуваният от него портрет на английския математик Алън Тюринг беше продаден за един милион долара или близо десет пъти повече от най-ниската му оценка, отбелязва АФП.

По държави 2024 г. е белязана от срив на продажбите в Китай с 63 процента до 1,8 милиарда щатски долара в сравнение с 4,9 милиарда щатски долара през 2023 г. Следват САЩ и Европейският съюз. 

През 2024 г. рекордната цена за произведение на изкуството беше платена за картината "Империята на светлините" на белгийския художник Рене Магрит, която през ноември беше продадена за 121 милиона щатски долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, припомня АФП.

 

Източник: Елена Христова, БТА

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...