Алжирската писателка и авторка на филми Ася Джебар почина на 78 г. в парижка клиника, съобщи „Дер щандарт”.

Тя бе сред постоянно номинираните за Нобелова награда през последните години, но така и не успя да вземе отличието. В писателския свят бе известна като „алжирската Франсоаз Саган” заради непрестанната си борба за еманципация на жените в арабския свят. За нея писането беше „алармен сигнал”, „разговор с жертвите на насилие”.

Джебар е родена през 1936 г. под името Фатима Зохра. На 18 г. заминава за Франция, за да учи в университет. Твърди се, че е първата от родината си, която постъпва в елитно учебно заведение. Заради участие в протест на алжирски студенти срещу френския колониализъм тя е изключена през 1957 г. Същата година става известна с първия си роман „La Soif” („Жажда”), година по-късно издава „Les Impatients” („Нетърпеливите”).

Писателката е поканена да преподава в университети в Алжир, Франция и САЩ.През 2000 г. спечели Наградата за мир на германския борсов съюз. През 2005 г. е приета за член на Френската академия.

За първия й филм „La Nouba des Femmes du Mont Chenoua” през 1979 г. получава наградата на критиката на филмовия фестивал във Венеция. Документалната й лента „ La Zerda ou les chants de l’oubli” получава специалната награда за най-добър исторически филм на Берлинале през 1982 г.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...