Детските книги „Горски писма за Коледа“ и продължение им „Коледен базар“ представят алтернативен подход към традиционните адвент календари, като предлагат по една история за всяка вечер до Коледа, съобщи от издателство . Главният герой е българското мишле Мишо, около което се развиват кратки ежедневни писма и приключения.

След излизането на първата книга през 2024 г., поредицата предизвика интерес през 2025 г. През есента „Горски писма за Коледа“ се появява в аудиоиздание в платформата Storytel, а издателство „Абрикос“ публикува първо чуждестранно издание в Украйна. Тенденцията към увеличаване на книжните адвент формати показва интерес към структурираните серии с ежедневни кратки текстове и общ тематичен фокус.

Авторката Милена Радева отбелязва, че е търсила формат, който да предложи последователно четене и възможност за обсъждане на теми като природа, приятелство и взаимоотношения в рамките на семейното време.

Втората книга, „Коледен базар“, проследява пътуването на Мишо и приятеля му Хомяк във Виена. Историята включва елементи от градската среда, архитектурата и местните празнични традиции, без да следва структурата на туристически пътеводител.

Поредицата предизвиква интерес и извън България. По думите на Радева, украинското издание е резултат от инициатива на местното издателство, което търси заглавия с позитивни и успокояващи сюжети.

Двете книги са издадени с твърди корици и илюстрации. „Горски писма за Коледа“ и „Коледен базар“ могат да бъдат намерени на сайта на издателство „Българска илюстрация“ и в Storytel.

 „Нито сега, нито някога съм била дива… Аз съм само Монсерат!”

Монсерат Кабайе, испанска оперна певица, родена на 12 април преди 93 години

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

Писателят си тръгва, остава читателят

 

Джулиан Барнс и в „Отпътуване“ използва писането като опит за осмисляне на себе си и света.

 

Деликатен и разтърсващ филм (ревю)

 

„Сантиментална стойност“ е трогателен и визуално впечатляващ филм, улавящ сложността на човешките чувства с рядка точност, деликатност и искреност.

 

За провокациите на егоизма

 

По своя жанр романът „Всичко, което имахме“ е антиутопия, но и трилър. Ако търсим влиянията, можем да ги видим не само сред майсторите на антиутопичното, но дори и при автори като Сартър...