Чешкият център ще отбележи та 3 април 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договорв в Чехословакия.

За Георги Заркин ще говорят отец Пауло Кортези, Лъчезар Заркин, син на поета и д-р Димана Иванова. С дейността на фондация „Остров Белене“ и инициативите й в памет на жертвите на комунизма ще ни запознае арх. Александър Генчев. Модератор на вечерта ще бъде д-р Радка Рубилина, директор на Чешкия център. Със специалното участие на актьора Мариан Маринов и цигуларя Кристофор Първанов.

 ГЕОРГИ ЗАРКИН (1940-1977) е български поет, писател, драматург, фоторепортер и журналист. Роден е в с. Бели Искър, Самоковско, починал в затвора в Пазарджик (пребит до смърт). 

Заркин е белязан от комунистическия режим още като дете. Баща му както и други съселяни и граждани от Самоков са убити без съд и присъда в местността „Черната скала“ над Боровец.

Завършва специалност „Кинематография“, след което работи като журналист във в-к „Самоковска комуна“ и като фоторепортер във в-к „Земеделско знаме“. Осъден е на затвор заради антикомунистическите си възгледи и дейности. Заркин се обявява и против нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия през август 1968 год. Пише отворено писмо-протест до министър-председателя на Република България по това време – Тодор Живков, в което изразява протеста си срещу комунистическата диктатура в страната.  В него той пише открито за диктаторския характер на режима, за политическото съдопроизводство и липсата на независимо правосъдие. Заркин обявява и 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в Чехословакия. В протеста си до началника на затвора, писан на 2 ноември 1968, скоро след смазването на Пражката пролет, Заркин пише:

„Ако трябва да вярвам, че Русия е освободител на България, то все едно да повярвам, че вълкът е тревопасен. От кого освободиха петте варшавски армии Чехословакия? Да! Наистина те я освободиха от Свободата.“

Убит е на 7 август 1977 година в затвора в Пазарджик.

Георги Заркин е автор а на стихосбирките "Отвъд чертата" (1994), "От храма на самообречените" (2011), "Приливи и отливи" (2012, "Апостола. Трагедия в пет действия" (2022), романа "Чест" (2008, второ издание 2015), драматизираната приказка "В страната на розите" (1968, второ издание 2023) и сборника с разкази "Фотографът разказвач" (2025). 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.