ДИМИТЪР СОТИРОВ

Австрийската столица добави ново място за почит към многобройните символи на преклонение към личности с особени заслуги към страната и към света. В навечерието на Коледа по инициатива и с финансови средства на Сдружението за култура и изкуство "Лилавият лебед" в четвърти район бе открита паметна плоча върху сградата на „Muhlgasse” 22, в която през 1985-2005 г. е живяла голямата българска оперна певица Гена Димитрова. Възпоменателният знак, на български и на немски език, запечатва за бъдещите поколения следата от това вдъхновяващо присъствие. 

Плочата бе открита с кратко слово от председателя на "Лилавия лебед", д-р Александър Александров. Заедно с другите двама членове на ръководството на асоциацията, оперният певец Апостол Миленков и Мирослав Семков той е в основата на изработването и поставянето на мемориалния знак. Съдействие оказва и свещеник Иван Петкин от Българската православна църква "Св. Иван Рилски". Три комисии са обсъдили проекта преди да издадат разрешение за паметната плоча, за която отсега нататък грижата поема Община Виена.

На церемонията по откриването присъстваха представители на четвърти район на австрийската столица, българският посланик в Австрия Иван Сираков, ръководителят на Постоянното представителство на България в ООН, ОССЕ и международните организации със седалище във Виена посланик Емилия Кралева. Културните институти на Италия и Русия също имаха свои представители. Събитието бе уважено от бившия посланик на Австрия в София д-р Георг Потика, много оперни певци и приятели на семейството на Гена Димитрова, както и нейната сестра Надка Русева и осиновената й племенница Милена Стойкова. 

Откриването на паметната плоча бе последвано от премиерната за Австрия прожекция на филма "Обич за Гена" с автор Димитър Сотиров и продуцент и оператор Милена Стойкова.

Много ог изпълнеиията на великото драматично сопрано, включени във филма, бяха съпроводени с аплаузи от зрителите в Балната зала на Консерватория "Прайнер", където се състоя прожекцията. Във фоайето бяха изложени фотоси, запечатали знакови участия на Гена Димитрова от дебюта й на софийска сцена в "Набуко" през 1967 през сцени като Метрополитън опера, Ла Скала, Ковънт Гардън, Арена ди Верона, Мелбърн, Каракас с партньори като Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Пиеро Капучили. Беше представена книгата на Димитър Сотиров „Гена Димитрова от А до Я“, която претърпя две издания от премиерата си през 2012 година.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Търсех баща си в света на тъмнокожите музиканти, тъй като те излъчват мъдрост, опит, тъга и самота. Никога не съм се интересувал от музикални момчета. От най-младите ми години съм се интересувал от музикални мъже.”

Ерик Клептън, английски музикант, роден на 30 март преди 78 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията