Световноизвестният Антони Вит ще застане пред Софийската филхармония  на 11 ноември за да дирижира концерт, посветен на националния празник на Полша. В програмата са включени знакови творби от полските композитори Станислав Монюшко, Мечислав Карлович и Витолд Лютославски. 

Номиниран 7 пъти за награда  Grammy и един от  малцината диригенти, които притежават едновременно Grammy, Fryderyk Awards и Cannes Classical Awards, Антони Вит започва кариерата си като ученик на големия Кшиштоф Пендерецки и  асистент на Херберт Фон Караян. Той е дългогодишен директор и главен диригент на оркестъра на Полската телевизия и радио, артистичен директор на Варшавската филхармония. Работил е с оркестри като Берлинската филхармония, Дрезденската държавна капела, Лондонския Кралски филхармоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Би Би Си, Оркестъра при Академия Санта Чечилия, Петербургската филхармония. Дипломиран юрист, Вит се осмелява да загърби професията, за да се отдаде на голямата си страст – класическата музика. Времето показва, че това е било правилно решение. 

Солист в концерта ще бъдеАгата Шимчевска – една  от  най-талантливите цигуларки на своето поколение и любимка на музикалната критика. Победител на конкурса Хенрих Виенявски през 2006 и на London Music Masters през 2009. За нея в „The Times“ пишат: „Тя свири с откровеност, авторитет и музикалност, надхвърляща възрастта й. Всичко това понякога ни  напомня огнената млада Ида Хендел“. 

Агата Шимчевска пристига в София с цигулката си Nicolò Gagliano (1755), на която преди това е свирила Ан-Софи Мутер. 

Концертът се осъществява с помощта на Посолството на Полша и Полския културен център. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...