Научни изследвания показват, че слушането на класическа музика може да подобри слуха, пространствените умения за мислене и дори интелигентността, съобщи classicfm.com. 

Това е "ефектът на Моцарт", за първи път докладван през 1993 г. от учените от калифорнийския университет "Ървайн". Тогава е направен експеримент - на група хора е пусната сонатата на Моцарт за две пиана, докато друга група слуша друга релаксираща музика или стои на тихо 10 минути.

Тези, които са слушали Моцарт, са увеличили значително уменията си през следващите 10-15 минути. 

Изследвани са и дългосрочните ефекти на музиката върху мозъка - на 3-4-годишни деца в продължение на шест месеца са давани клавирни уроци. В края на обучението те издържали тест за пространство и време и се представили с 30% по-добре, отколкото техни връстници, които не са били обучавани музикално. Подобрените им способности продължили 24 часа. Според проучването този резултат се дължи на по-голямата пластичност на младия мозък и продължителността на излагането му на музиката.

Критиците обаче твърдят, че "ефектът на Моцарт" се дължи само на удоволствието, а не на влияние, което музиката има върху мозъка.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...