Стоян Янкулов-Стунджи, Христо Йоцов, ансамбъл „Полиритмия“, ансамбъл „Тупан“ и младите Василена Серафимова, Атанас Паев и Сара Чакърова ще разлюлеят зала „България“ на 22 април от 19 часа в концерт, посветен на големия майстор на ударните инструменти Добри Палиев. 

Основателят на Българската школа по ударни инструменти Добри Палиев е и първият изпълнител на вибрафон и ксилофон в България. Той посвещава 45 години от живота си на Музикалното училище и Музикалната академия в София като обучава десетки перкусионисти – днес вече изтъкнати музиканти. Свири и преподава в Страсбург, Хамбург и Витсбург, Солун  и др. Школата, която създава, влиза в европейските учебни програми. Автор е на 50 пиеси за ксилофон, маримба и вибрафон, пиеси за ансамбъл от ударни инструменти и няколко теоритични труда. 

За този концерт основаният от него ансамбъл „Полиритмия“ се събира след 15- годишно отсъствие от сцената.

Специално участие в гала вечерта ще има и световноизвестният хор „Мистерията на българските гласове“ с диригент Дора Христова. 

Публиката ще чуе две премиерни произведения: 

Младата перкусионистка Василена Серафимова, която живее и работи във Франция, ще представи световната премиера на Концерта за маримба и оркестър на Румен Бояджиев-син

Сара Чакърова и Анастас Паев пък са солистите в българската премиера - „Среднощни песни“ от Георги Арнаудов. Пиесата е свирена за първи път през 2017 в Пекин с Оркестъра на Забранения град. 

Изключителните Христо Йоцов и Стоян Янкулов – Стунджи са другите големи звезди в концерта. И двамата ще свирят авторска музика заедно със Софийската филхармония под диригентството на Любомир Денев – син. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 129 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.