Сдружение „Реплика” представя утре, 19 февруари, от 19,30 ч в „Червената къща” (София) на „Двама бедни румънци, които говорят полски”. Интерактивното театрално представление е по пиесата на Дорота Масловска.

Режисьор е Георг Жено; сценография е на Лили Джагарова; с участието на Ирина Андреева, Ивайло Драгиев, Боряна Пенева, Благой Бойчев, Милко Йовчев. С подкрепата на Полския институт в София.

Представлението се занимава с нуждата на хората един от друг, нуждата от състрадание и помощ, които по всякакъв начин биват отказвани. Историята е за мъж и жена, пътуващи на стоп, които преживяват различни неща заедно, но въпреки това остават сами със себе си, всеки затворен в черупката си. Проблемите за емпатията и нейната липса в съвременното ни общество.

Идеята на театър “Реплика” е да се обособи като независима неправителствена организация, която се основава на колективно и демократично управление. Създаден е от четирима актьори – Ованес Торосян, Ивайло Драгиев, Благой Бойчев и Милко Йовчев и младият продуцент Стефан Алексиев. Театър “Реплика” се основава на идеята, че човечността е най-важният елемент на съвренното изкуство. Работим с доверие и подкрепа един към друг. Създателите на “Реплика” са обособили група млади артисти, в която работят в атмосфера на дълбоко разбирателство и приятелство. Театърът лежи на идеята за Театър Семейство с гости и приятели с дълбоко разбиране към идеята за “любов към ближния”. Заради това ние правим и силно социални и политически насочени проекти и се интерсуваме от социалната и политическа обстановка в България и Европа. “Реплика” иска да бъде движение за развитие на граждански, модерни личности, социално и демократично гражданско общество в България, като част от една обединена Европа. Решението ни да правим театрални проекти се основава на идеята за свобода на всеки от участващите и една от основните ни задачи е развитието и покрепата на млади режисьори, актьори и артисти въобще. Последното ни представление (“Ние сме боклуците от Източна Европа”) е поканено да гостува в театри във Франкфурт и Берлин.

На български език.
Времетраене: 90 мин.
Вход: 12/10 лв.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...