Старозагорската опера ще открие своя оперен сезон с премиерата на операта „Дон Карлос“ от Джузепе Верди. Новият спектакъл е изграден върху последната преработка на Джузепе Верди, направена в края на творческия му (път преди да напише операта "Фалстаф"). Великият италиански композитор  работи през целия си живот върху това заглавие. Четири пъти редактира операта, като накрая връща сцената в гората на Фонтенбло, за да може да се изясни основния конфликт в операта. Именно на тази рядко поставяна и в света пълнокръвна версия на вердиевия шедьовър ще се насладят зрителите на 19 и на 26 октомври, от 19 ч. на сцената на Старозагорската опера. 

Диригент Ивайло Кринчев, режисьор Славчо Николов. Сценография Тодор Демеров, художник на костюмите Цветанка Петкова Стойнова. Асистент-диригент Димитър Косев, диригент на хора Младен Станев.

В двата премиерни спектакъла участва утвърдени оперни гласове.

На 19 октомври в ролята на Дон Карлос гостува тенорът Иван Момиров. В ролята на Крал Филип Втори ще се превъплъти басът Юлиан Константинов. Своя дебют в ролята на Елизабет Валоа ще направи родената в Стара Загора млада оперна певица Велина Божилова. Мирослава Йорданова ще бъде в ролята на Принцеса Еболи. А баритонът Александър Крунев ще отбележи своя юбилей – 30 години на сцената, в ролята на маркиз Поза. 

На 26 октомври старозагорската публика ще види за втори път Веселина Кацарова в оперен спектакъл – след „Кармен“ на стадион „Берое“, този път оперната дива ще се представи  в ролята на принцеса Еболи от операта „Дон Карлос“. В ролята на Дон Карлос гостува Калуди Калудов, а Елизабет Валоа ще бъде Цветелина Василева. Пламен Кумпиков ще дебютира в ролята на Крал Филип Втори, а френският баритон Сирил Ровери ще бъде маркиз Поза. 

В ролята на Великия инквизитор в двата спектакъла – Димитър Станчев.

Участват още солистите Александър Марулев, Яница Нешева, Деси Стефанова, Ивайло Йовчев, Милко Михайлов, Евгений Арабаджиев и др., хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?