След седемгодишен ремонт държавната опера в Берлин на историческия булевард "Unter den Linden" ще отвори врати, разказва в репортаж nytimes.com.

Строителните работи се проточиха много по-дълго от очакваното и струваха 473 млн. долара. Новите помещения включват 115-метров подземен тунел, свързващ репетиционния център с главната сцена. Той беше главната причина за забавянето. 

Сезонът ще се открие на 30 септември с концерта "Szenen aus Goethes Faust", режисиран от музикалния директор Даниел Баренбойм. Той всъщност ще е извън операта. До 8 октомври техниците имат срок да овладеят новото компютърно контролирано сценично оборудване. След това ще започнат репетиции. На 7 декември зрителите трябва да се разположат в новата блестяща зала, за да чуят концерт с произведения на Менделсон-Бартолди, Рихард Щраус и др. композитори. Сезонът включва седем премиери и 16 симфонични концерта.

Операта е открита през 1742 г. от пруския крал Фридрих ІІ. Оттогава е разрушавана три пъти - от пожар през ХІХ в. и два пъти през Втората световна война. След разделянето на Германия сградата остава на територията на ГДР, която е възстановява през 1955 г. в стил "социалистическо рококо". 

През 2008 г. местният парламент решава да прави ремонт заради подпочвените води. Тогава Баренбойм настоява да се подобри и акустиката.  Оригиналният таван на театъра е повдигнат с 5 м, а пространството над най-горния балкон е облицовано с керамична акустична мрежа, която  разпределя звука равномерно. Според главния акустик Мартин Феркаммен от Peutz Consult GmbH качеството на тона ще бъде по-топло и ще има повече пространство. 

"Зрителите ще могат да усетят вибрациите на певците или на виолончелото", казва той.

Броят на местата е намален от 1398 на 1356, за да създаде повече комфорт и по-добра видимост.

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Иска ми се и аз да мога да се държа като глупак, без да ме е грижа за последствията.”

Леонардо ди Каприо, американски актьор, роден на 11 ноември преди 50 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...