Музеят на френския композитор Морис Равел (1875 - 1937) в Монфор - л'Амори, край Париж е затворен за неопределено време, classicfm.bg. 

Културната институция се помещава в къщата „Белведере“, където композиторът е живял от 1921 г. до кончината си през 1937 г. Музикантът наследява имота от  брат си Едуард, а впоследствие го завещава на вярната си икономка Мари Ревельо, която е работила преди това за Марсел Пруст. До миналата седмица посетителите са имали възможност да разгледат колекция от редки предмети, събирани от Равел, и да прекарат свободното си време в японската градина към сградата. Това е един от най-очарователните музикални музеи в света, пълен с механични играчки, нестандартни мебели и еклектични куриози, които в съчетание с миниатюрната си градина предлагат възхитително надникване в личното пространство на композитора. Тук Морис Равел създава някои от най-значимите си произведения, сред които се откроява прочутото му „Болеро”.

Френският вестник „Фигаро” съобщава, че затварянето на музея се дължи на повреда във водоснабдителната мрежа. Изданието обаче описва и друг инцидент, който е част от „цяла поредица скандали“.

На 27 януари тази година диригентът Шарл Дютоа и пианистката Марта Аргерич са били ескортирани от местната полиция, след като общински служител им е направил снимки в музея, което е било забранено. Вестникът съобщава също, че на 1 февруари 2017 г. е бил уволнен неправомерно дългогодишен охранител там. Освен това, в изявление на Обединението на националните музеи, което е собственик на музея от 1971 г., е изразено безпокойството от изчезване на ценни предмети и архиви на Равел. Същевременно кметът на Монфор - л'Амори забрани достъпа на Чикагския симфоничен оркестър и на екип на Френската телевизия да направят снимки в сградата през 2016г. Засега не е ясно кога музеят ще бъде отворен отново за посетители.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин