Музеят на френския композитор Морис Равел (1875 - 1937) в Монфор - л'Амори, край Париж е затворен за неопределено време, classicfm.bg. 

Културната институция се помещава в къщата „Белведере“, където композиторът е живял от 1921 г. до кончината си през 1937 г. Музикантът наследява имота от  брат си Едуард, а впоследствие го завещава на вярната си икономка Мари Ревельо, която е работила преди това за Марсел Пруст. До миналата седмица посетителите са имали възможност да разгледат колекция от редки предмети, събирани от Равел, и да прекарат свободното си време в японската градина към сградата. Това е един от най-очарователните музикални музеи в света, пълен с механични играчки, нестандартни мебели и еклектични куриози, които в съчетание с миниатюрната си градина предлагат възхитително надникване в личното пространство на композитора. Тук Морис Равел създава някои от най-значимите си произведения, сред които се откроява прочутото му „Болеро”.

Френският вестник „Фигаро” съобщава, че затварянето на музея се дължи на повреда във водоснабдителната мрежа. Изданието обаче описва и друг инцидент, който е част от „цяла поредица скандали“.

На 27 януари тази година диригентът Шарл Дютоа и пианистката Марта Аргерич са били ескортирани от местната полиция, след като общински служител им е направил снимки в музея, което е било забранено. Вестникът съобщава също, че на 1 февруари 2017 г. е бил уволнен неправомерно дългогодишен охранител там. Освен това, в изявление на Обединението на националните музеи, което е собственик на музея от 1971 г., е изразено безпокойството от изчезване на ценни предмети и архиви на Равел. Същевременно кметът на Монфор - л'Амори забрани достъпа на Чикагския симфоничен оркестър и на екип на Френската телевизия да направят снимки в сградата през 2016г. Засега не е ясно кога музеят ще бъде отворен отново за посетители.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...