Световноизвестната цигуларка Клара-Джуми Канг ще свири в София, съобщи sofiaphilharmonie.bg. Тя ще участва в концертът, посветен на 10-годишнината от присъединяването на България към Европейския съюз, с който се открива и новият сезон на Софийската филхармония. Той е озаглавен "Хвалебствена песен" - заглавие, взето от Феликс Менделсон-Бартолди и ще се състои на 19 януари в зала „България“. Диригентската палка е поверена на Урош Лайовиц. Като солисти ще се изявят Силвана Пръвчева (сопран), Нина Веселина (сопран) и Милен Божков (тенор).

В програмата са Концерт № 2 на Хенрик Виенявски и „Хвалебствена песен” на Менделсон-Бартолди.

КЛАРА-ДЖУМИ КАНГ е родена в Германия през 1987 г. в семейството на музиканти. Започва да свири на цигулка на три годишна възраст. След година постъпва в музикалното училище в Манхайм  при Валерия Градова, като става най-малкият ученик, приеман някога в това учебно заведение. По-късно отива в консерваторията в Любек в класа по цигулка на Закар Брон. 5-годишна дебютира с оркестър, а година по-късно е на корицата на списание „Die Zeit”, а темата е „Ерата на вундеркиндите“. На 7 години е приета в „Джулиард Скуул“ с пълна стипендия и учи при Дороти Дилей. На тази възраст вече е свирила със знаменити оркестри като „Гевандхаус“ в Лайпциг, Филхармонията на Сеул, симфоничните оркестри на Атланта, Ница и Хамбург. На 9-годишна възраст записва солов рецитал и Тройния концерт на Бетовен за звукозаписната фирма „ТЕЛДЕК“.

Клара завършва бакалавърска и магистърска степен в Корейския университет по изкуствата в класа на Нам-Юн Ким. В този период печели първи награди от редица международни конкурси като „Тибор Варга“ и „Сендай“, конкурсите в Индианаполис, Хановер и Сеул. Клара-Джуми се представя като гостуващ артист на световно признати оркестри в Япония, Корея, Русия. Изнася рецитали в цяла Азия, прави концертни турнета в САЩ и Европа. През последните години работи с Виенския камерен оркестър, Оркестрите на швейцарска Романия и Санкт Петербург, „Кремерата Балтика“, „Московски виртуози“, „Берлински барокови солисти“, Филхармонията на Сеул, Мариински оркестър и редица други. Сътрудничи с Гидон Кремер, Владимир Спиваков, Хартмут Хенхен, Чо Лян Лин, Максим Рисанов, Готие Капюсон, Юрий Темирканов, Валери Гергиев.

През 2012 г. Клара е обявена за една от 100-те най-обещаващи и влиятелни личности в Корея. Получава и множество награди за цялостна кариера и изключителни постижения в изкуството.

От пет години Клара живее в Мюнхен. За да купи подходящия лък за цигулката си, Клара позира като фотомодел в реклами за козметични продукти. Критикувана остро за това, тя отговаря: „Лъковете струва толкова много, какво лошо има в малко позиране?!“

Клара-Джуми Канг свири на цигулка „Страдивариус“ от 1708 г., предоставена й от Samsung Cultural Foundation Korea.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин