Сърбинът Богдан Росчич, президент на класическия отдел на концерна "Сони", ще поеме ръководството на Виенската държавна опера от сезон 2020/2021, съобщи derstandard.at. Тогава изтича договорът на Доминик Майер. 

Росчич се познава с най-известните певци и диригенти в света, посочи министърът на културата на Австрия Томас Дрозда, за да мотивира назначението. 52-годишният сърбин ще осъществи и смяна на поколенията в операта, тъй като е от по-младата генерация. Неговата концепция впечатлила силно журито в министерството. Според нея бъдещите топ звезди в операта ще са от Виена, а репертоарът ще е "версия 4.0".

Самият Росчич споделя, че решението да ръководи операта е най-важното досега в живота му. Той е готов да се противопостави на конкуренцията "за времето и парите на публиката". Бъдещият директор е оптимист, но дава пример с Америка, където "вляво е Бродуей, вдясно Netflix" - пример, който илюстрира колко трудно операта си пробива път в днешния високотехнологичен и мултимедиен живот. 

Росчич посочва Густав Малер като светлия пример, който ще следва. През 2022 г. ще се честват 125 г. откакто композиторът също оглавява операта във Виена. Концепцията на Росич се казва "Vorwarts zu Mahler". 

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.