Сърбинът Богдан Росчич, президент на класическия отдел на концерна "Сони", ще поеме ръководството на Виенската държавна опера от сезон 2020/2021, съобщи derstandard.at. Тогава изтича договорът на Доминик Майер. 

Росчич се познава с най-известните певци и диригенти в света, посочи министърът на културата на Австрия Томас Дрозда, за да мотивира назначението. 52-годишният сърбин ще осъществи и смяна на поколенията в операта, тъй като е от по-младата генерация. Неговата концепция впечатлила силно журито в министерството. Според нея бъдещите топ звезди в операта ще са от Виена, а репертоарът ще е "версия 4.0".

Самият Росчич споделя, че решението да ръководи операта е най-важното досега в живота му. Той е готов да се противопостави на конкуренцията "за времето и парите на публиката". Бъдещият директор е оптимист, но дава пример с Америка, където "вляво е Бродуей, вдясно Netflix" - пример, който илюстрира колко трудно операта си пробива път в днешния високотехнологичен и мултимедиен живот. 

Росчич посочва Густав Малер като светлия пример, който ще следва. През 2022 г. ще се честват 125 г. откакто композиторът също оглавява операта във Виена. Концепцията на Росич се казва "Vorwarts zu Mahler". 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...