Цигуларят Светлин Русев (40) е новият концертмайстор на оркестъра на романска Швейцария, съобщи bnr.bg. Той е бил избран след конкурс от музикалния директор на състава Джонатан Нот. Цигуларят е професор е в Парижката консерватория, която е завършил, и е артистичен директор на Софийската филхармония. Свири на цигулка Страдивари от 1710 г. "Camposelice", предоставена от Музикалната фондация Nippon.

Започва кариерата си на концертмайстор през 2000 г. с Оркестъра на Оверн, а през 2005-а поема лидерското място във Филхармонията на Френското радио. Бил е концертмайстор и на Сеулската филхармония от 2008 до началото на 2016 г. Носител е на множество международни награди, най-престижните сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн, "Маргарита Лонг – Жак Тибо". През 2001 г. е отличен с Голямата награда, Специалната награда на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. По време на изложбата Мидем в Кан през 2000 г. е определен за "класическо откровение" на aсоциацията Адами, а през 2001 г. е избран за спонсорство от Корпоративната фондация на Natexis-BanquesPopulaires.

Оркестърът на романска Швейцария е създаден през 1918 г. от Ернест Ансерме, който го дирижира почти 50 години.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Любовта е стъкло, през което дори и чудовище изглежда възхитително.“

Алберто Моравия, италиански писател, роден на 28 ноември преди 116 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие