На 5 ноември (събота) в залата на Музикалната академия в София концерт ще изнесе един от водещите чешки пианисти Мирослав Секера, изиграл детето Моцарт във филма "Амадеус" на Милош Форман . На сцената на Консерваторията той ще излезе заедно със своята сънародничка – мецосопрана Ева Гарайова.

В програмата двамата музиканти са включили по-неизвестни произведения на велики имена от световната класическа музика. Сред тях са Пьотър Илич Чайковски, Йоханес  Брамс, Рихард Щраус и други.

Концертът е с начален час 18:00, а входът е свободен.

МИРОСЛАВ СЕКЕРА започва да свири на пиано на тригодишна възраст, като неговият учител веднага го разпознава като изключителен талант. По същото време започва да свири и на цигулка. Благодарение на забележителните му изпълнения и на двата инструмента, той е избран да играе детето Моцарт във филма "Амадеус". Продължава да свири на двата инструмента до постъпването си в Пражката консерватория, където се налага да специализира. Тогава той избира пианото. Завършва обученията си през 1999 г. Първият му диск е издаден през 2006 Г, а бързо след него излизат още два. Секера участва и в няколко диска, като част от различни камерни ансамбли. Работи често с Чешкото национално радио. Той е дългогодишен акомпанятор на Йозеф Спачек, концерт-майстор на Чешка филхармония, както и на Дагмар Пецкова. Изпълненията му  са характерни със своя цвят и оригинална интерпретация. Печели Международния конкурс  „Й. Брамс“ в Пьортшах през 2002 г. Преди това събитие пианистът има многобройни награди от национални и международни конкурси, сред които: конкурс „Шопен“ в Мариенбад, награда "Гайар" и награда на „Академия на изкуствата“ в Париж.

ЕВА ГАРАЙОВА получава музикалното си образование в Братислава, след което продължава обучението си в Ормио, Италия (при проф. Марио Мелани), по-късно в Щутгарт , Германия (при Джулия Харнари) и в Бъфало, САЩ (при Гари Бърджес). Като част от „Братиславска камерна опера“  прави своя дебют през 1995 Г. с ролята на Олга в операта „Евгени Онегин“ от Чайковски. Същата година започва своето сътрудничество с Държавната опера в Прага, където има над 20 роли. През 2000 г. печели престижната Академична награда  „Масарик"  и наградата „Густав Малер".  През 2003 г. е гост-изпълнител в концерт на Хосе Карерас. Нейни изпълнения са звучали в чешки радио и телевизионни програми. Работила  е с водещи диригенти като Кент Нагано и Жири Белохлавек. Има концертни изяви в Канада, САЩ, Япония, както и редица Европейски страни, сред които Италия, Испания и Люксембург. Основател е на фестивалите „Карлова студанка" и „Пражки музи".  През 2014-та година заедно с водещите чешки солисти Иво Каханек (пиано) и Житка Хоспрова (виола) създава ансамбъл „Прагарт“.

Пълна програма на концерта:

Ева Гарайова – мецосопран

Мирослав Секера - пиано

Чайковски:

                - Only you alone (Лишь ты один)

                - I’ll tell you nothing (Я тебе ничего не скажу)

                - Was I not a little blade of grass (Я ли в поле да не травушка была?)

                - Zemfira’s song  (Песнь Земфиры)

                - None but the lonely heart (Нет, только тот, кто знал)

Яначек   -  Соната за пиано

 

Албена Петрович  -   Le piano

Й. Брамс -  Vier ernste Gesänge

              Denn es gehet dem Menschen

              Ich wandte mich

             O Tod, wie bitter bist Du

             Wenn Ich mit Menschen- und mit Engelszungen redete

Р. Щраус

              Ich liebe Dich (op. 37/2)

              Morgen (op. 27/4)

              Zueignung (op. 10/1)

 

Адрес: НМА „П.Владигеров“, ул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ 94 (Стара сграда)

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.